Knižné tipy #15

Knižné tipy 15 - Bonio.sk

O chvíľu tu máme nový rok 2022. Určite všetci tak trochu dúfame, že bude lepší ako ten predchádzajúci. Predsa len, pre mnohých z vás bol tento rok iste dosť náročný a možno vás postavil pred nové životné situácie, v ktorých rozhodovanie nemuselo byť vždy ľahké.

1. januára oslávia takmer všetci obyvatelia sveta koniec starého a začiatok nového roka. Nie je to však pravidlo. Je pomerne známe, že 1. január v juliánskom kalendári, ktorý sa používa napríklad v právoslávnej cirkvi, pripadá na 14. januára podľa gregoriánskeho kalendára, a preto sa tento dátum označuje ako juliánsky Nový rok.

Výnimkou je aj Čína, kde je tento dátum premenlivý, avšak zvyčajne sa pohybuje medzi 21. januárom a 20. februárom. Je známy aj pod názvom Lunárny nový rok alebo Sviatky jari a jedná sa o jeden z najstarších sviatkov na svete. Tento rok vychádza Čínsky nový rok až na 1. februára.

Nový rok sa spája zväčša s novým začiatkom. Mnoho ľudí si dáva rôzne predsavzatia, ciele, skúša nové koníčky alebo sa púšťa do nových projektov. Prečo však meniť niečo hneď tak radikálne? Čo tak na začiatku roka trochu spomaliť a miesto drastickej zmeny v živote vyskúšať proste len novú knihu. Možno jednu z tých, ktorú sme pre vás vybrali v tomto článku.

1. Formula 1: Oficiálna história – Maurice Hamilton

Kompletný a oficiálny príbeh Formuly 1 od prvých pretekov v Silverstone až do roku 2019 dopĺňa predslov športového riaditeľa F1 Rossa Brawna a množstvo úchvatných fotografií. Detailný pohľad na históriu kráľovskej triedy automobilového pretekania ponúka uznávaný motoristický novinár a moderátor Maurice Hamilton.

Formula 1: Oficiálna história mapuje obdobia, keď jej protagonisti riskovali život na trati bez prílb až po zavedenie supermoderných bezpečnostných opatrení. Od priam improvizovaných tratí až po miliardový biznis. Kniha opisuje nemilosrdné súboje a škandály v zákulisí, v ktorých figurovali legendárne, ale aj menej známe mená. Všetci formovali súčasnú podobu úžasného športu s celosvetovým dosahom a miliónmi fanúšikov.

Formula 1: Oficiálna história - Maurice Hamilton

DO OBCHODU

2. Neplač, miláčik – Mary Kubica

Na začiatku knihy Neplač, miláčik zmizne bez stopy zo svojho bytu v centre Chicaga mladá žena Esther Vaughanová. Keď jej spolubývajúca Quinn Collinsová nájde medzi priateľkinými vecami záhadný list adresovaný Miláčikovi, jej obavy o ňu ešte vzrastú a začne si klásť otázky, ako dobre ju pozná a kto v skutočnosti Esther je.

Medzitým v neďalekom mestečku na brehu Michiganského jazera skríži cestu osemnásťročnému Alexovi Gallovi tajomné dievča bez mena. Alexa priťahuje jej krása i záhadnosť, ibaže ich vzťah, ktorý sa začal pomerne nevinne, postupne prerastie v čosi temné a zlovestné.

Neplač, miláčik - Mary Kubica

DO OBCHODU

3. Nebezpečné puto – Sandra Brown

V najnovšom románe Nebezpečné puto Sandra Brown opäť raz suverénne dokazuje svoje majstrovstvo. Jej fanúšikovia sa môžu tešiť na vynikajúci romantický triler, ktorý ich vtiahne do siete prísne strážených tajomstiev a udrží v napätí až do šokujúceho konca.

Keď sa pred dvadsiatimi rokmi štyria muži dohodli, že spoločne vylúpia obchod, zrejme si svoje životy predstavovali inak. Po úspešnej krádeži pol milióna dolárov sa však v priebehu jedinej noci všetko zvrtlo. Jeden z nich skončil do rána vo väzení, druhý v nemocnici, tretí mŕtvy a štvrtý z nich zrejme zmizol spolu s lupom a už o ňom nikto nepočul.

Nebezpečné puto - Sandra Brown

DO OBCHODU

4. Kontrabas – Patrick Süskind

Za normálnych okolností sa kontrabas v orchestri stráca – nehrá totiž nijaké sóla, iba ak duetá. Pre kontrabasistu je však jeho hudobný nástroj celoživotným partnerom, láskou a zároveň nepriateľom.

Monodráma nemeckého spisovateľa a dramatika Patricka Süskinda je slovenskej (nielen) divadelnej verejnosti známa predovšetkým vďaka úspešnému naštudovaniu v Štúdiu L+S v hlavnej úlohe s Martinom Hubom.

Kontrabas - Patrick Süskind

DO OBCHODU

Tieto 4 knihy sme vybrali preto, lebo si myslíme, že by mohlo byť zaujímavé, ak by ste nimi začali svoj nový knižný rok. Pokiaľ vás však náš výber neoslovil, nič vám nebráni vybrať si knižku podľa vlastných preferencií v kníhkupectve bux.sk.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*