RECENZIA: Metóda Wima Hofa

Recenzia: Metóda Wima Hofa - Bonio.sk

V súčasnosti asi najvyhľadávanejší trend, ktorý sa týka sebaprekonávania. Reč je, samozrejme, o takzvanom Ice Manovi, ktorý vás naučí ako si zlepšiť zdravie po fyzickej aj psychickej stránke. Táto metóda je veľmi jednoduchá a investícia do nej sa vám nespočetne krát vráti. Najprv si však predstavme samotného Wima Hofa.

Wim Hof je holandský športovec a učiteľ, ktorý posúva ľudské hranice míľovými krokmi vpred. Je známy najmä svojou schopnosťou odolávať neúprosnému chladu. Vytvoril množstvo svetových rekordov, ktoré sú zapísané v Guinessovej knihe. Či sa jedná o plávanie pod ľadom, zabehnutie pol maratónu bosý v snehu alebo vystavenie sa chladu vyše hodinu a trištvrte. Niektoré z jeho neobvyklých rekordov boli už prekonané, ale to iba ukazuje, že Hof, ako sám hovorí, je „Misionár.“ Verí, že pomocou jeho metódy môže každý človek objaviť svoj vlastný potenciál a silu. Toto je hlavným predmetom jeho filozofie.

Celé to bolo zvláštne, ako nejaký vedecký cirkus, no pritiahlo to pozornosť univerzity. Mnohí boli zvedaví, o čo vlastne ide. Prišiel aj doktor Mihai Netea, jeden z najväčších holandských mozgov a najpoprednejších svetových vedcov, ktorí sa zaoberajú ľudským imunitným systémom. Doktor Netea a jeho tím, samozrejme, žasli nad tým, čo videli. Vedeli totiž, že by to malo byť fyzicky nemožné. Ibaže nebolo. Počas celých osemdesiatich minút v ľade sa moja telesná teplota udržala na tridsiatich siedmich stupňoch. Srdcová frekvencia sa nezrýchlila, krvný tlak ostal na normálnej hodnote. Štúdia profesorky Hopmanovej ukázala, že môj metabolizmus sa v kontakte s chladom zrýchlil o tristo percent, a to zvýšilo produkciu tepla v tele. „Hoci mal subjekt celé telo ponorené v ľade osemdesiat minút a cez pokožku došlo k výraznej strate teploty, jeho telesná teplota ostala nezmenená zrejme vďaka zvýšenému výdaju energie (teda produkcii tepla),“ napísala doktorka Hopmanová do správy.

Môj názor

Môj názor je taký, že som ostal dosť prekvapený. Už som počul o Wim Hofovi, a aj som skúšal otužovanie, ale po prečítaní jeho knihy sa mi akoby otvoril celý vesmír. V knihe nájdete protokoly pre jeho základné dychové cvičenia a studené sprchy, ktoré môžete nájsť aj na internete. Táto metóda stojí na troch pilieroch a to otužovanie, vedomé dýchanie a sila mysle. Avšak nachádzajú sa tu aj cvičenia, ktoré vám pomôžu s boľavými miestami alebo s prekonávaním nadmorskej výšky. Tieto cvičenia sa mi nepodarilo nájsť nikde na internete, iba v jeho knihe. Samotné cvičenia sú na precvičenie veľmi jednoduché a ani nie sú nejak časovo náročné. Za dvadsať minút sa môžete cítiť ako niekto úplne iný.

Páčia sa mi úvodné kapitoly knihy. Ako Wim už celkom od mala vnímal svet inak ako všetci naokolo. Napríklad, už ako malý sa rozhodol, že nebude jesť mäso, čo sa nikomu v jeho rodnom mestečku nepozdávalo. Rád chodil do prírody a už ako malý každý deň roznášal noviny na bicykli v hocijakom počasí. Tu začal spoznávať chlad. Raz sa v jeho mestečku Sittard konala súťaž na stacionárnom bicykli. Pointou súťaže bolo: Kto najrýchlejšie prejde jeden kilometer na stacionárnom bicykli je víťaz. Wimovi sa to podarilo za jednu minútu a dve sekundy. Vtedy to nevnímal ako nič špeciálne, až kým jeden profesionálny cyklista nedosiahol čas minúta a štyri sekundy a ďalší, tiež profesionál, minútu a šesť sekúnd. Wim mal vtedy okolo sedemnásť a súťaž pochopiteľne vyhral.

Recenzia: Metóda Wima Hofa - Bonio.sk

Ďalej opisuje ako začal s ľadovými kúpeľmi. Jedno zimné nedeľné ráno sa prechádzal po Beatrix parku v Holandsku, keď uvidel vodu a na vode tenkú vrstvu ľadu. Akoby ho k sebe volala. Tak sa rozhodol vyzliecť a vstúpil do vody. Vravel, že tomu všetkému ešte nerozumel  tak ako dnes. Spomína si však na to, ako sa cítil. Cítil sa úžasne. Hral sa s vrstvou ľadu a fascinovalo ho to. Keď o tom rozprával kamarátom vraveli, že to bol zlý nápad. Wim bol však iného názoru. Potom začal ľadové kúpele vyhľadávať pravidelne.

Neskôr sa nachádza smutnejšia časť jeho života, ktorá bola o jeho rodine a opisuje, ako sa z toho dostal. Potom je celý zvyšok knihy venovaný jeho neuveriteľným pokusom, experimentom a jeho posolstvu. Mnohokrát fascinoval lekárov, ktorí boli vyhlásenými odborníkmi vo svojich oboroch. Napríklad si sám dokázal regulovať teplo,  respektíve vytvárať si ho. Dokonca dokázal zmiasť prístroj na monitorovanie srdca, nie jeden, ale rovno tri prístroje, ktoré mu nenamerali srdcovú frekvenciu. Ďalej ukazuje, že to vôbec nie je zložité a učí to aj iných ľudí, ktorí majú po jeho dychových cvičeniach zarážajúce výsledky. Na Wimovi sa mi páči jeho svetonáhľad. Nejde mu o to zarábať peniaze alebo vlastniť niečo drahé. Chce iba, aby každý človek bol šťastnejší a odomkol svoj skrytý potenciál a Wim mu s tým rád pomôže.

Zhodnotenie

Znie to všetko neuveriteľne, ale sám vám môžem povedať, že na tom niečo je. Sám robím a stále sa zdokonaľujem v metóde Wima Hofa a môžem ju iba odporučiť. Je to naozaj neobyčajný pocit. Wim to naučil veľa ľudí, ba niektorí boli dokonca lepší ako on sám. K Ice Manovi sa chodili učiť aj také mená ako Alistar Overeen alebo Dan Borovic. Určite sa to oplatí vyskúšať buď sám alebo sa prihlásiť na jeden z kurzov.

Ďalšie informácie

VYDAVATEĽSTVO: Motýľ
ORIGINÁLNY NÁZOV: The Wim Hof Method: Active Your Full Human Potential
ROK VYDANIA: 2020
ŽÁNER: Autobiografia, náučná literatúra
POČET STRÁN: 224
VÄZBA: pevná väzba

Túto knihu môžete nájsť v týchto e-shopoch. Aktuálnu cenu zistíte po stlačení príslušného tlačidla.

Martinus Panta Rhei bux.sk

Tento titul môžete zakúpiť aj ako audioknihu v obchode Audiolibrix. Aktuálnu cenu zistíte po stlačení tlačidla.

Audiolibrix

Hodnotenie: 5/5

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*