RECENZIA: Prekážka je cesta

Recenzia: Prekážka je cesta - Bonio.sk

Rímsky cisár Marcus Aurelius mal zaujímavý zvyk. Či už bol v stane na bojisku, alebo doma v paláci, vždy si našiel chvíľu, aby si mohol zapisovať svoje myšlienky. Nerobil to pre žiadne publikum, naopak, všetky slová adresoval len sebe samému. Výsledkom tohto zvyku sú texty, ktorých myšlienky sú platné aj po dvoch tisícročiach, a ktoré neustále inšpirujú mnohých filozofov a spisovateľov.

Jedným z takýchto spisovateľov je aj mladý americký podnikateľ Ryan Holiday, ktorý na základe myšlienok Marca Aurelia a jeho filozofie stoicizmu vytvoril návod na prekonanie akejkoľvek prekážky, ktoré život prináša. Prekážka nemusí nutne predstavovať katastrofu, ale môže sa jednať o príležitosť, ktorá nás nezastaví, ale naopak, posunie o niečo vpred.

V knihe Prekážka je cesta to Ryan uvádza na príkladoch významných historických osobností, akými je napríklad Steve Jobs alebo Albert Einstein. Čitateľ sa dočíta ako sa aj z najhorších krízových situácií dajú vyťažiť nové príležitosti alebo výhody.

Začnite premýšľať výsostne pragmaticky: ambiciózne a agresívne vychádzajte zo svojich ideálov, ale zároveň sa dajte viesť možnosťami a praktickosťou. Nesústreďte sa na všetko, čo by ste chceli, ani sa nesnažte naraz zmeniť svet, ale asertívne získavajte to, čo práve potrebujete. Neklaďte si malé ciele, ale rozlišujte to, čo je nevyhnutné, od toho čo už netreba.

Môj názor

Kniha Prekážka je cesta je rozdelená do 3 hlavných častí – percepcia, akcia a vôľa. V každej časti sa autor venuje jednej z týchto hlavným tém. Aby čitateľ lepšie pochopil danú tému, tak Ryan Holiday uvádza množstvo známych osobností a ich problémy resp. životné situácie, ktoré museli tieto osobnosti riešiť.

Holiday začína percepciou. Na príklade percepcie ukazuje ako sa na problémy môžete pozerať z iného uhľa. Uvádza príklady slávnych, ktorý rozbehli svoje podnikanie v časoch, keď všetci ostatní vo svete krachovali. Autor vás v tejto kapitole učí myslieť trochu inak, snažiť sa uvidieť niečo, čo zvyšok ľudí nevidí a využiť to ako svoju výhodu.

Vidieť problém však nestačí, dôležité je vedieť ho aj využiť. Tomu sa venuje druhá časť – akcia. Akcia však neznamená len rýchlo a bezmyšlienkovito konať. Naopak, autor uvádza, že treba konať uvážlivo, smelo a nikdy sa nevzdávať.

Tretia časť je venovaná vôli. Tú autor považuje za najdôležitejšiu. Je to z toho dôvodu, že aj keď ste schopný dívať sa na veci inak a takisto ste schopný akcie, je to práve vaša vôľa, ktorá rozhoduje o tom, či sa vám nakoniec váš cieľ podarí dosiahnuť. Musíte byť schopný systematicky a dlho prekonávať prekážky, aby sa vám nakoniec podarilo dosiahnuť to, po čom túžite. Ako píše samotný autor:

Zatiaľ čo percepcia a akcia sa týkajú mysle, vôľa pramení z duše a zo srdca. Je to jediná vec, ktorú máme vždy plne vo svojej moci. Hoci sa môžeme pokúšať zmeniť vlastné škodlivé vnímanie istých záležitostí a venovať ich riešeniu sto percent energie, naša snaha môže byť nakoniec márna. S vôľou je to inak – každý z nás ju má vo svojom vnútri.

Recenzia: Prekážka je cesta - Bonio.sk

Ako som spomínal, každá hlavná téma je rozdelená do niekoľkých kapitol a ku každej kapitole je daný príbeh slávnej osobnosti. Okrem toho, každá kapitola začína citátom slávnej osobnosti, pričom sa jedná najmä o predstaviteľa stoicizmu.

Páči sa mi, že autor popisuje to o čom píše na základe historických skúseností iných ľudí. Hodnotím to ako pozitívum tejto knihy. Okrem toho, niektoré citáty vedú naozaj k hlbšiemu zamysleniu. Na druhej strane očakával som aj nejaké praktické tipy, nie len opis toho ako si s danou situáciou poradil Abraham Lincoln, Theodore Roosevelt alebo John D. Rockefeller.

Zhodnotenie

Problém s motivačnými knihami je ten, že každý si z nich odnesie iný rozsah informácií. Závisí to od konkrétnej osobnosti človeka ako aj čase, prípadne životného rozpoloženia, kedy danú knihu číta. Z toho dôvodu do hodnotenia knihy vstupuje subjektívne hodnotenie oveľa viac ako do recenzie povedzme detektívky.

Mal som od tejto knihy veľké očakávania. Prekážka je cesta ich však nie tak úplne splnila. Neviem to presne pomenovať, ale po celý čas mi pri čítaní niečo chýbalo. Môže to byť spôsobené čiastočne aj tým, že som za svoj život už pár motivačných kníh prečítal, a teda taký ten „wau“ alebo „oči otvárajúci“ efekt sa  nedostavil.

Takisto, bez toho aby to vyznelo akokoľvek arogantne alebo namyslene, sa nepovažujem za osobu, ktorá dlho narieka nad nejakým neúspechom alebo si neuvedomuje, že k životu patria aj prehry. Veľká časť myšlienok v knihe preto pre mňa nebola nová, aj keď nepopieram, že nejaké postrehy som si z nej odniesol.

Z toho dôvodu nemôžem dať knihe iné hodnotenie ako 3 body z 5. Pokiaľ však začínate s čítaním motivačnej literatúry alebo máte pocit, že sa točíte v kruhu problémov, tak po knihe určite siahnite. Možno si z nej odnesiete práve to, čo potrebujete.

Ďalšie informácie

VYDAVATEĽSTVO: Eastone Books
ORIGINÁLNY NÁZOV: The Obstacle Is The Way
ROK VYDANIA: 2019
ŽÁNER: motivačná literatúra
POČET STRÁN: 168
VÄZBA: mäkká, brožovaná

Túto knihu môžete nájsť v týchto e-shopoch. Aktuálnu cenu zistíte po stlačení príslušného tlačidla

Martinus Panta Rhei bux.sk

Hodnotenie: 3/5

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*