RECENZIA: Štvorhodinový pracovný týždeň

RECENZIA: Štvorhodinový pracovný týždeň

Tim Ferris je podnikateľ, ktorý venuje svojmu podnikaniu minimum času. Oveľa viac času trávi tancovaním tanga, pretekaním na motocykloch, potápaním sa na súkromnom ostrove v Paname, zápasením v kickboxe alebo len oddychovaním pod palmou v Thajsku. V mladosti založil spoločnosť Brain Quicken, ktorá sa špecializovala na predaj doplnkov výživy pre športovcov.

Ako každý podnikateľ trávil v práci priveľa času a prišiel na to, že vďaka nej nemá takmer žiadny čas na svoje koníčky. Začal premýšľať, či by to nešlo inak, oveľa jednoduchšie. Chcel byť bohatý, ale chcel mať aj dostatok voľného času. Vymyslel preto koncept ako pracovať rýchlejšie a za kratší čas vykonať oveľa viac práce.

Čo je však dôležitejšie, celý tento koncept spísal do knihy, ktorá teraz funguje ako návod pre celý rad podnikateľov, ktorí sa môžu jeho radami inšpirovať. Kniha Štvorhodinový pracovný týždeň bola preložená do 37 jazykov a predstavuje ucelený návod ako sa stať novodobým boháčom s veľkým množstvom voľného času.

Kniha môže byť pre vás obrovskou inšpiráciou za predpokladu, že dokážete vnímať nové myšlienky s otvorenou hlavou. Či už ste prepracovaný zamestnanec alebo majiteľ uväznený vo vlastnej firme, tak táto kniha vám poslúži ako kompas v novom revolučnom svete.

Tim Ferris vás v knihe Štvorhodinový pracovný týždeň naučí aký je rozdiel medzi absolútnym a relatívnym príjmom, ako si vycvičiť vlastného šéfa, aby váš výkon ocenil viac ako vašu prítomnosť alebo aké tajomstvá skrývajú riaditelia na diaľku. Okrem pracovných tipov v knihe nájdete aj niekoľko cestovateľských alebo životných rád. Medziiným aj  to,  ako zohnať letenky o polovicu lacnejšie alebo ako zaplniť prázdnotu a začať zmysluplne žiť.

Keď konverzácia skĺzla k môjmu cestovaniu, zbystril pozornosť, ale mňa oveľa viac zaujímalo, ako sa mu darí generovať také šialené množstvo peňazí.
„Ktorý podnik bol tvoj obľúbený?“
Netrvalo mu to ani sekundu.
„Žiadny“
Vysvetlil mi, že vyše 30 rokov strávil s ľuďmi, ktorých nemal rád, aby si mohol kúpiť veci, ktoré nepotrebuje. Život sa preňho stal sériou výstavných manželiek (práve bol na čísle tri), drahých áut a ďalších zbytočností, s ktorými sa dá chváliť, ale nič viac. Mark bol jednou zo živých mŕtvol.
Presne takto skončiť nechceme.

Môj názor

Vopred vás musím upozorniť, že v knihe sa nedozviete ako zarobiť taký objem peňazí, že už nikdy v živote nebudete musieť pracovať. Nie, na to slúžia iné knihy. Filozofia Tima Ferrisa je orientovaná skôr na vyrovnaný vzťah medzi prácou a voľným časom. Teda nie tak úplne vyrovnaný. Ten voľný čas má prevládať.

Preto, ako vyplýva aj z ukážky, delí boháčov na klasických a tzv. novodobých boháčov. Zatiaľ čo klasickí boháči majú možno obrovské domy, luxusné autá a krásne ženy, ale svoj čas trávia prevažne v práci a život im v konečnom dôsledku aj tak utečie pomedzi prsty. Novodobí boháči naproti tomu zarábajú len o niečo lepšie ako priemerný človek, ale v práci trávia neporovnateľne menej času.

Kniha sa skladá zo 4 základných častí. Jedná sa o 4 kroky princípu označeného ako DEAL. Každý jeden krok Tim podrobne opisuje vo viacerých bodoch. DEAL je skratka od 4 anglických slov. D ako definovanie, E ako eliminácia, A ako automatizácia a L ako oslobodenie (anglicky liberation).

RECENZIA: Štvorhodinový pracovný týždeň

V týchto bodoch uvádza nielen svoje skúsenosti, ale aj skúsenosti svojich klientov, prípadne známych. Osobne veľmi oceňujem štýl, ktorým je kniha písaná. V každom bode vám Tim najprv predstaví situáciu zo svojho života a potom vám dá k danému bodu podrobný návod.

Dokonca zachádza až tak ďaleko, že v knihe nájdete rôzne detailné postupy ako viesť rozhovor, aby ste dosiahli to, čo chcete, prípadne vzor e-mailu, v ktorom žiadate zamestnávateľa, aby vám dovoliť pracovať na diaľku.

Sám som bol prekvapený, čo všetko Tim do knihy zahrnul. Potrebujete vedieť, aké sú najlepšie nástroje na zautomatizovanie vášho podnikania, ako sa zbaviť nepotrebných a rušivých informácií alebo ako sa efektívne zbaliť na cestu do zahraničia? V knihe nájdete  odpoveď aj na tieto otázky.

Možno si myslíte, že Štvorhodinový pracovný týždeň je určený len pre podnikateľov. Aj ja som si to z počiatku myslel. Nie je to však pravda. V knihe nájdete aj návody pre bežných zamestnancov malých firiem alebo korporácií, ako si môžu nadizajnovať moderný životný štýl a pracovať napríklad z pláže.

Zhodnotenie

Problém s motivačnou literatúrou som popísal už v mojej recenzii na knihu Prekážka je cesta. Jedná sa v podstate o to, že záleží na individualite čitateľa, čo si z knihy odnesie. Myslím si však, že Štvorhodinový pracovný týždeň je taká dobrá a zaujímavá kniha, že zaujme drvivú väčšinu čitateľov.

Striedajú sa v nej zaujímavé príbehy s podrobnými návodmi. To však nie je všetko. Na konci každej kapitoly sú aj otázky a cvičenia, ktoré vás prinútia naozaj konať. Nejedná sa teda len o štýl knihy „prečítam a zabudnem“, ale ak budete vykonávať dané cvičenia, tak vás môžu v osobnom rozvoji posunúť zas o niečo dopredu.

Rozšírené a aktualizované vydanie obsahuje aj tie najlepšie články z Timovho blogu. Ten môžete, mimochodom, navštíviť tiež, avšak pokiaľ nie je angličtina váš kamarát, tak v knihe nájdete niektoré najlepšie články preložené do slovenčiny. Okrem toho tam nájdete aj ďalšie blogy a webstránky, ktoré má Tim v obľube. Niektoré sú teda naozaj zaujímavé.

Musím povedať, že zo začiatku som bol trochu skeptický, ale po tom ako som sa do knihy začítal to išlo už samo. Jednoducho som nevedel prestať čítať. Po dočítaní budete chcieť ihneď vycestovať alebo zmeniť nejaké veci vo svojom živote. Po čase, samozrejme, príde racionalizácia, prečo to neurobiť, avšak ako ju prekonať sa taktiež dozviete v knihe. Jednoducho musím konštatovať, že túto knihu odporúčam naozaj každému.

Ďalšie informácie:

VYDAVATEĽSTVO: Tatran
ORIGINÁLNY NÁZOV: The 4-hour WorkWeek
ROK VYDANIA: 2017
ŽÁNER: motivačná literatúra
POČET STRÁN: 400
VÄZBA: pevná

Túto knihu môžete nájsť v týchto e-shopoch. Aktuálnu cenu zistíte po stlačení príslušného tlačidla.

Martinus Panta Rhei bux.sk

Tento titul môžete zakúpiť aj ako audioknihu v obchode Audiolibrix. Zatiaľ je však dostupná len verzia v českom jazyku. Aktuálnu cenu zistíte po stlačení tlačidla.

Audiolibrix

Hodnotenie: 5/5

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*