Knižné tipy #14 – vianočný špeciál

Knižné tipy 14 - Bonio.sk

December je mesiac, v ktorom sa každoročne tešíme na najkrajšie sviatky roka. Vianoce sú sviatky Božieho vtelenia, sviatky vykúpenia, pokoja a lásky. Iste sa už neviete dočkať, kedy si spolu so svojimi najbližšími sadnete k štedrovečernému stolu, spoločne sa navečeriate a následne si posadáte okolo vianočného stromčeka.

Počas vianočných sviatkov vieme na chvíľu zabudnúť na každodenné starosti a venovať sa tomu, čo je naozaj dôležité – našej rodine a blízkym. Stráveného času s nimi nikdy nie je dosť a my veríme, že si ho patrične užijete, a aj po rokoch budete spomínať na krásne chvíle v kruhu rodiny.

Obdobie vianočných sviatkov je tiež ideálne na čítanie vašich obľúbených knižiek. V krbe praská drevo, na stole rozvoniava príjemná vôňa obielených mandarínok a ovocného čaju a v rukách držíte pútavú knižku. Čo viac si priať?

Aj preto budú tieto knižné tipy špeciálne. Okrem 4 knižiek, ktoré vychádzajú v decembri,  vám ponúknu svoj tip aj 4 členovia našej redakcie. Snáď sa vám tieto knižné tipy budú páčiť a vy nájdete inšpiráciu na vianočný darček pre seba alebo svojich najbližších.

1. Mačacia stopa – Dominik Dán

najnovšej knihe Dominika Dána detektívi z oddelenia vrážd práve vyriešili vraždu šoféra dodávky. V kancelárií stoštyridsaťjeden vládne pohodová atmosféra, no len do chvíle, kým šéf oddelenia nepošle Krauza a Chosého vyšetriť vraždu Lívie. Zistenie, že Lívia je v skutočnosti mačka, je prekvapivé, ale spojitosť a súvislosti so starou známou sú doslova desivé.

Z hlbín minulosti opäť vyplávala Hilda Wolfová, ktorú Burger s Hanzelom podozrievajú z vrážd mladých chlapcov. A aby toho nebolo dosť, v ten istý deň cestou zo školy unesú trinásťročného syna vysokého štátneho úradníka. Unesú ho iba pár krokov od domu Hildy, čo nikto z detektívov nepovažuje za náhodu.

Mačacia stopa – Dominik Dán

DO OBCHODU

2. Priveľa spomienok – Katarína Gillerová

Najnovší román obľúbenej slovenskej autorky Kataríny Gillerovej je pokračovaním predchádzajúcej knihy Priveľa tajomstiev. Do života dvadsaťosemročnej Romany vstúpila láska. Kamil, muž jej života, si s ňou túži založiť rodinu a požiada ju o ruku.

Rozbehnú sa prípravy na svadbu, no na ich vzťahu leží tieň v podobe Kamilovej bývalej priateľky. Romana bojuje so svojou žiarlivosťou, ktorá sa vystupňuje vďaka podozreniu, že Kamil si do ich bytu niekoho vodí. Podarí sa Romane zachrániť ohrozený vzťah s Kamilom?

Priveľa spomienok – Katarína Gillerová

DO OBCHODU

3. Keď sadá súmrak – Robert Bryndza

Keď sadá súmrak je treťou časťou zo série kníh o detektívke Kate Marshallovej od britského autora žijúceho na Slovensku, Roberta Bryndzu. Katina začínajúca detektívna agentúra sa rozbehne na plné obrátky, keď Kate a jej kolega Tristan Harper dostanú prvý veľký prípad. Novinárka Joanna Duncanová zmizla pred dvanástimi rokmi po tom, ako odhalila politický škandál.

Väčšina ľudí, vrátane polície, už jej hľadanie vzdala. Ale Joannina matka sa nemieni vzdať. Keď Kate s Tristanom získajú prístup k pôvodnému vyšetrovaciemu spisu, preverujú rovnakých podozrivých a sledujú rovnaké stopy, ale na rozdiel od polície neuviaznu v rovnakých slepých uličkách.

Keď sadá súmrak – Robert Bryndza

DO OBCHODU

4. Zdravie bez liekov –  Zuzana Čižmáriková, Ladislav Kužela

Už Hippokrates povedal, že všetky choroby sídlia v črevách. Ľudstvu však trvalo viac ako 2 400 rokov, kým túto pravdu dokázalo podoprieť faktami. Autori mimoriadne úspešnej knihy Zdravé črevo a trávenie, doc. Ladislav Kužela, PhD. a Zuzana Čižmáriková, PhD, sa v tomto diele podujali prebádať fascinujúce prostredie ľudskej mikrobioty.

A keďže autor a uznávaný gastroenterológ aj na vlastnej koži vyskúšal, akú zázračnú moc má nad človekom strava, oprávnene môže konštatovať, že k zdraviu sa dokážeme doslova dobre a chutne prejesť. Mikroorganizmy v našom čreve ovplyvňujú nielen zdravie našej tráviacej sústavy, ale aj našu imunitu, metabolizmus, výkonnosť, či dokonca psychiku. Mali by sme jesť tak, akoby od toho závisel náš život.

Zdravie bez liekov -  Zuzana Čižmáriková, Ladislav Kužela

DO OBCHODU

5. Štvorhodinový pracovný týždeň – Timothy Ferriss

Teraz vám predstavíme odporúčania jednotlivých redaktorov. Zakladateľ webu Maroš pre vás vybral knihu Štvorhodinový pracovný týždeň (recenziu nájdete tu). Je určená pre všetkých, ktorí chcú (nielen) v pracovnej oblasti urobiť veľa muziky za čo najkratší čas. Tim Ferriss je športovec a podnikateľ, ktorý pracoval naozaj veľa. Následkom veľkej pracovnej vyťaženosti začal premýšľať, či by to nešlo aj ináč.

Chcel byť bohatý, ale zároveň chcel mať aj dostatok voľného času. Celú svoju energiu sústredil do myšlienky ako na to a svoje poznatky začal aj sám aplikovať. Táto kniha je určená pre všetkých, ktorí hľadajú novú motiváciu vo svojom podnikaní, práci, ale aj osobnom živote.

Štvorhodinový pracovný týždeň – Timothy Ferriss

DO OBCHODU

6. Z krvi a popola – Jennifer L. Armentrout

Redaktorka Zuzka odporúča knihu, ktorá v slovenskom vydaní vychádza až v decembri, avšak ako je u nej zvykom, stihla už prečítať anglický originál. Z krvi a popola je prvý diel novej série ostrieľanej autorky Jennifer L. Armentrout, ktorá ju prekvapila svojím originálnym nápadom a takmer bezchybným prevedením.

Čitateľ sa môže tešiť na napínavý dej, zaujímavé postavy a neočakávané zvraty. Autorka vyniká svojou schopnosťou skombinovať romantický príbeh s dobrým dejom bez toho, aby jedno bolo na úkor druhého. Z krvi a popola odporúča všetkým fanúšikom new adult fantasy, ktorým sa páči rozvoj postáv počas deja, intrigy, napätie a dávka komplexnej romantiky.

Z krvi a popola - Jennifer L. Armentrout

DO OBCHODU

7. Cesta pravého muža – David Deida

Redaktor Milan odporúča knihu Cesta pravého muža od amerického spisovateľa Davida Deidu. Jeho knihy a učenie nezmazateľne ovplyvnili smer duchovného a sexuálneho rastu. Boli preložené do vyše 25 jazykov a stávajú sa odporúčanou literatúrou na vysokých školách. Sám dokonca organizuje workshopy pre duchovný rast na prebudenie mysle, tela a srdca.

Cesta pravého muža by mala byť povinným čítaním pre každého muža. Čím skôr začne, tým lepšie. David Deida poňal knihu z veľmi spirituálneho hľadiska. Treba však uznať, že má vo viacerých smeroch pravdu. Popisuje, z čoho vznikajú nezhody vo vzťahu a ako ich riešiť, ale aj ako im treba predchádzať. Hovorí, že každý muž musí najprv nájsť niečo v sebe, niečo čo ho bude napĺňať. V knihe pridáva užitočné rady ako to niečo máte hľadať a rozvíjať. Zaujíma vás poznanie o sebe, partnerke a o celom svete? Všetko podstatné sa dozviete v tejto knihe.

Cesta pravého muža – David Deida

DO OBCHODU

8. Žiť svoj sen – Sylvester Stallone

Redaktor Martin odporúča knihu Žiť svoj sen odslávneho herca Sylvestera Stalloneho, ktorý sa preslávil filmovými postavami ako Rocky alebo Rambo. Okrem stvárnenia ikonických postáv z týchto filmov, Sly pútal svoju pozornosť svojím vysekaným telom. Blížia sa Vianoce, čo znamená, že máme vo zvyku pribrať nejaké to kilo navyše. Nemusí to však byť pravidlo a Martin nevidí dôvod čakať až do januára na novoročné predsavzatia.

V tejto knihe Sly otvára dvere do jeho tréningových plánov, ktoré sú určené ako pre mužov, tak aj pre ženy. Okrem toho odhaľuje príbehy z natáčania filmov, kde rozpráva ako sa na každý film individuálne pripravoval. Stále chcel byť lepší, než bol v predchádzajúcom filme, no to si vyžadovalo oveľa viac seba zapretia a disciplíny. Častokrát robil veci aj nesprávne, preto pred nimi v tejto knihe varuje a snaží sa čitateľa viesť. Tak tu to máte. Návod na dokonalé telo a váš tréner je Rocky Balboa. Tak na čo čakáte?

Žiť svoj sen - Sylvester Stallone

DO OBCHODU

V tomto článku ste dostali 8 tipov na knihy, ktorými môžete pod vianočným stromčekom obdarovať seba alebo svojich blízkych. Pokiaľ vás však naše tipy neoslovili, tak je to úplne v poriadku. V kníhkupectve Panta Rhei si môžete vybrať knihu podľa vlastných preferencií.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*