Knižné tipy #11

Knižné tipy 11 - Bonio.sk

Marec je tretím mesiacom v roku a zároveň prvým jarným mesiacom. 21. marca nastáva jarná rovnodennosť. Slnko pri svojom zdanlivom ročnom pohybe pretína rovník a prechádza z južnej pologule na severnú.

Marec je mesiac knihy, a preto ho obľubujú všetci knihomoli, vrátane nás. Viete však prečo je to tak? História marca – mesiaca knihy sa datuje až do roku 1955, kedy v Československu vyhlásilo Ministerstvo kultúry spolu so Zväzom československých spisovateľov, nakladateľmi či knižnými obchodmi masovú akciu, ktorej cieľom bolo podporiť záujem občanov o knihy.

K myšlienke zvýšenia počtu čitateľov sa postupne pripojili aj rôzne organizácie a občania, ktorí pravdepodobne na počesť ľudového básnika Mateja Hrebendu Hačavského zvolili za mesiac knihy práve marec. V tomto mesiaci sa totiž tento básnik narodil, ba aj zomrel.

Matej Hrebenda bol šíriteľom slovenskej a českej knihy aj napriek tomu, že bol slepý. Jeho hendikep mu však nijako nebránil v jeho vášni, ktorou boli práve knihy. Aj napriek tomu, že chodil v temnotách, roznášal svetlo. Prechodil nielen celé Slovensko, ale aj Prahu, Viedeň a Budapešť. Predaj kníh, ktoré mu zverovali vydavatelia, spájal i s poúčaním a národným uvedomovaním, šíril kultúru a osvetu.

Na počesť Mateja Hrebendu, ale aj marca ako mesiaca knihy sme sa rozhodli, že tieto knižné tipy pojmeme trochu špeciálne. Okrem 3 titulov, ktoré vychádzajú v marci, vám dajú svoje odporúčanie aj 3 členovia našej redakcie. Dúfame, že vás tieto tipy zaujmú a vy tak siahnete po novej zaujímavej knižke.

1. Sochár smrti – Chris Carter

Bývalého prokurátora štátu Kalifornia niekto zabije a rozštvrtí v jeho vlastnom dome. Detektíva Roberta Huntera však oveľa viac šokuje vizitka, ktorú vrah zanechal na mieste činu – bizarná socha vytvorená z častí tela obete. Isté je, že vrah prostredníctvom sochy komunikuje s políciou.

Po niekoľkých týždňoch sa objaví ďalšie rozrezané telo a pri ňom ďalšia ohavná socha. Medzi obeťami však neexistuje žiadna očividná spojitosť. Podarí sa Hunterovi včas poskladať všetky diely skladačky a chytiť sadistického vraha skôr, než zabije a zohaví ďalšiu obeť? To sa dozviete, keď siahnete po novinke od Chrisa Cartera.

Sochár smrti – Chris Carter

DO OBCHODU

2. Obklopený idiotmi v zamestnaní – Thomas Erikson

Ak sa vaše deti nesprávajú podľa očakávaní, ešte stále môžete zmeniť stratégiu pri výchove. Ak sa z vašej polovičky vykľuje tá nesprávna osoba, vzťah sa dá ukončiť. Lenže pri neférovom či prehnane náročnom šéfovi nie je až také jednoduché zistiť, čo s tým. Thomas Erikson, autor bestsellerov Obklopený idiotmiObklopený psychopatmi, sa preto vo svojej ďalšej knihe zameral na rozdiely v komunikácií na pracovisku.

Znovu sa opiera o svoju typológiu ľudského správania, ibaže tentoraz z perspektívy nadriadených a podriadených. V knihe sa dozviete ako spolu prestať bojovať, začať zbierať úspechy a porozumieť svojim kolegom, šéfom a zamestnancom.

Obklopený idiotmi v zamestnaní- Thomas Erikson

DO OBCHODU

3. Zimný palác – Michaela Ella Hajduková

Tri Tatiany – jeden príbeh. Sankt-Peterburg 1914 – Taťjana Romanovová ako sestra Červeného kríža stretáva v nemocnici Dmitrija Jakovleviča Malamu a jej srdce horí láskou. Nad vznikajúcim vzťahom sa sťahujú revolučné mračná. Ukrytá správa vo fľaši spustí udalosti, ktoré skončia krvavými jatkami. Taťjanin denník sa ukrýva v toku času, až kým ho nenájde iná Tatiana.

Leningad 1977 – Taťjanu Garinovú vypočúva KGB. Mladučká študentka práva s dobrým kádrovým profilom i triednym pôvodom síce číta zakázané knihy, ale to zďaleka nie je dôvod, pre ktorý si pohnevala súdruhov.

Petrohrad súčasnosť – Uprostred zasneženého námestia pred Zimným palácom sa cez noc objaví rakva so skleneným vekom. Mladá žena vo vnútri má biele šaty a trblietavú čelenku. Vyšetrovanie ukáže, že nie je mŕtva, ale podchladená a pod vplyvom narkotík. A že sa volá Tatiana. Tento príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami.

Zimný palác - Michaela Ella Hajduková

DO OBCHODU

4. Zaklínač I: Posledné želanie – Andrzej Sapkowski

Teraz vám predstavíme odporúčania jednotlivých redaktorov. Zakladateľ webu Maroš pre vás vybral knihu Zaklínač I: Posledné želanie. Prvá poviedková kniha je skvelým úvodom do ságy o zaklínačovi Geraltovi z Rivie. Celú ságu prečítal ešte dávno predtým ako Netflix natočil na základe tejto knihy populárny seriál.

Geralt z Rivie, bielovlasý zaklínač, majster meča a umenia zabíjať, má v živote len jeden cieľ – zbavovať svet príšer. Na svojej dlhej púti však Geralt zistí, že zlo sa často ukrýva práve v ľuďoch, intrigách a nenávisti. Výhodou prvých 2 kníh o zaklínačovi Geraltovi je to, že predstavujú len zbierku poviedok, takže ak vás prvé 2 knihy nechytia, nemusíte sa púšťať do nasledujúcich piatich kníh, ktoré predstavujú už celú ságu.

Zaklínač I.: Posledné želanie - Andrzej Sapkowski

DO OBCHODU

5. Sestry – Bernard Minier

Redaktorka Zuzka v minulosti oľutovala, že siahla po knihe Mráz z pera francúzskeho spisovateľa Bernarda Miniera. Veľmi váhala, keď sa jej do rúk dostal jeho ďalší román s názvom Sestry. Autorovi povestnému svojimi mnohostranovými románmi však ale dala druhú šancu. A dobre urobila. Kniha bola síce neskutočne dlhá, ale výborná.

Príbeh začína v lete v roku 1988, keď sa mladé sestry Alice a Ambre stretnú v noci na lúke so svojím idolom, spisovateľom Erikom Langom. Stretnutie ale nedopadne podľa ich predstáv, žiadnu noc plnú vášne nezažijú. Obidve našli zavraždené, pripútané o strom v šatách na prvé sväté prijímanie. Vražda presne kopíruje udalosti v knihe spisovateľa Erika Langa, ktorý dievčatá videl naposledy. Poviete si, len päťdesiata strana knihy a už je úplne zrejmé, kto je vrah.

Veci sa ale začnú zamotávať! Čerstvo vyštudovaný detektív Martin Servaz nedokáže Erika Langa s vraždou dievčat nijako spojiť, a tak ich smrť ostane nepotrestaná. Ako je ale možné, že osud si Erika Langa, vraha dievčat, napokon nájde, keď ho o desať rokov neskôr nájdu zavraždeného v jeho vlastnom dome?

Sestry - Bernard Minier

DO OBCHODU

6. Pád anjelov – Susan Ee

Už je to šesť týždňov, čo anjeli apokalypsy zostúpili z neba, aby zničili svet. Za bieleho dňa panujú v San Franciscu pouličné gangy, v noci strach a beznádej. Počas jednej z takých nocí légia anjelov unáša bezbranné dievčatko a jej sedemnásťročná sestra Penryn sa rozhodne, že urobí čokoľvek, aby ju zachránila.

Táto postapokalyptická YA fantasy séria sedela na kôpke kníh druhej našej Zuzky celé roky. Nedávno sa konečne odhodlala prečítať si ju vzhľadom na pozitívne ohlasy. Z prvého dielu tejto série bola skutočne nadšená. Bol plný akcie, napätia, humoru a emócií. Hrdinovia knihy boli nesmierne sympatickí a štýl písania jej dokonale ulahodil. Túto sériu rozhodne odporúča všetkým fanúšikom fantasy pre mladých dospelých ako povinnú jazdu.

Pád anjelov - Susan Ee

DO OBCHODU

Toto je 6 kníh, ktoré vám odporúčame a ktorými si môžete spríjemniť marec – mesiac knihy. Vaše preferencie však môžu byť úplne iné, ako sú naše, a preto sa nemusíte obmedzovať len na náš výber. Širokú ponuku rôznych knižiek nájdete aj v kníhkupectve bux.sk. Stačí si len vybrať.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*