Knižné tipy #10

Knižné tipy 10 - Bonio.sk

Február je druhým mesiacom v roku a zároveň posledným zimným mesiacom. V pôvodnom rímskom kalendári najprv (spolu s januárom) vôbec nebol zaradený, pretože tento kalendár mal len 10 mesiacov.

Pôvodný rímsky kalendár začínal marcom a končil decembrom. Až kráľ Numa Pompilius pridal do kalendára ďalšie 2 mesiace a zaradil ich pred marec. Tento kalendár mal však len 355 dní, a teda nebol úplne dokonalý.

reforme tohto kalendára sa odhodlal ešte Caesar, ktorý zjednotil kalendár podľa Slnka a pridal ku kalendáru ešte pár dní, tak aby mal rok 365 dní. Najmenej dní ostalo februáru pravdepodobne preto, lebo Rimania chceli, aby zima čo najskôr skončila a nastala už jar.

Vo februári neoslavujeme žiadny štátny sviatok, zato sa však v tomto mesiaci nachádza jeden populárny deň, ktorý oslavujú všetci zamilovaní. Je ním Deň svätého Valentína, ktorý pripadá na 14. február. Zamilovaní si v tento deň dávajú darčeky v podobe kvetov, plyšákov, čokolád alebo spolu strávia príjemné chvíle na romantickej večeri.

Svoju drahú polovičku môžete obdarovať napríklad aj dobrou knihou, zvlášť pokiaľ patrí medzi vášnivých čitateľov alebo čitateľky. V tomto článku vám preto prinášame tipy na 4 knihy, ktoré vychádzajú v tomto najkratšom mesiaci.

1. Život na našej planéte – David Attenborough

Život na našej planéte je svedectvom známeho bojovníka za zelenú planétu a moderátora, 94-ročného Davida Attenborougha. Autor ako tvorca prírodopisných dokumentov precestoval celý svet a za svoj život si uvedomil ako človek ukrajuje z jedinečnej a nedotknutej prírody.

Attenborough opisuje túto tragédiu a ponúka aj svoju víziu. Jeho vízia má však jednu podmienku – ľudstvo musí začať konať ešte dnes. Podľa tejto knihy vznikol aj úspešný dokument s rovnakým názvom, ktorý uviedol v minulom roku Netflix.

Život na našej planéte - David Attenborough

DO OBCHODU

2. Denník odvážneho bojka 15: Dolu vodou – Jeff Kinney

Pätnáste pokračovanie úspešnej série Denník odvážneho bojka prináša nové dobrodružstvá a trampoty školáka Grega Heffleyho. Greg spoločne s rodinou nasadne do karavanu a vydá sa na cestu za dobrodružstvom. Nie všetko však ide podľa plánu a napokon sa ocitnú v autokempingu, ktorý má od letného raja poriadne ďaleko.

Okrem toho sa spustí strašný lejak a hladina potoka začne nebezpečne stúpať. Podarí sa Heffleovcom zachrániť ich prázdninový výlet, alebo už všetko pôjde dolu vodou? To sa dozviete v zatiaľ poslednom pokračovaní tejto skvelej dobrodružnej série.

Denník odvážneho bojka 15: Dolu vodou – Jeff Kinney

DO OBCHODU

3. Anna a francúzsky bozk – Stephanie Perkins

Sedemnásťročná hrdinka tohto románu Anna, sa cíti podvedená. Rodičia ju poslali na ročné štúdium do Paríža, do neznámej krajiny, hoci nevie ani slovko po francúzsky. Paríž je mestom nevídaných možností a za iných okolností by ju iste očaril, ale bez svojich najbližších a znalosti jazyka je ako stratená.

Pomocnú ruku jej však podá šarmantný, bystrý a vtipný spolužiak Étienne. Je to chlapec, ktorý má všetko. Bohužiaľ, aj priateľku. Anna síce verí, že doma na ňu čaká ten pravý, no Étienne ju nenecháva chladnou.

Anna a francúzsky bozk - Stephanie Perkins

DO OBCHODU

4. Škrabot – Peter Derňár

Štyridsiatnik Peter má krátko po rozvode a plánuje skúsiť terapiu tmou. Nechá sa na týždeň zatvoriť do miestnosti bez okien, aby čelil vlastným strachom, prekonal ich a mohol vstúpiť do novej etapy života s čistým štítom.

Druhý hrdina knihy Škrabot, Tomáš, je filmár a už má po krk natáčania priblblých seriálov. Po zrušenom projekte sa v ňom niečo zlomí. Lenže keď sa osudy oboch mužov pretnú, vyjde na povrch, že ani jeden z nich nehovorí celú pravdu a v hĺbke duše schováva nejedno nepekné tajomstvo.

Škrabot - Peter Derňár

DO OBCHODU

To bol výber 4 kníh, o ktorých si myslíme, že by nemali uniknúť vašej pozornosti. Samozrejme, nie sú to jediné 4 knihy, ktoré vychádzajú v najkratšom mesiaci v roku. Celú ponuku si môžete pozrieť napríklad v kníhkupectve Panta Rhei.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*