Knižné tipy #12

Knižné tipy 12 - Bonio.sk

Apríl je štvrtým mesiacom roka a práve v tomto roku pripadla na tento mesiac Veľká noc. Z pohľadu cirkvi sa jedná o najvýznamnejší kresťanský sviatok, kedy sa oslavuje zmŕtvychvstanie Ježiša Krista, ktoré nastalo po ukrižovaní.

V apríli oslavujeme dva sviatky, ktoré sa spájajú s Veľkou nocou. Prvý je 10. apríla, kedy je Veľký piatok. V tento deň sa oslavuje smrť Ježiša Krista. Všetci veriaci sa postia, to znamená, že nejedia žiadne mäsité jedlá. Druhý sviatok pripadá na 13. apríla, kedy je Veľkonočný pondelok. V tento deň kresťania oslavujú radosť zo svojho vykúpenia. Oba dni sú štátne sviatky, čo znamená, že sa jedná o dni pracovného pokoja.

Pre milovníkov kníh sú v apríli ešte dva významné dni:

  • 2. apríl je Medzinárodný deň detskej knihy – bol vyhlásený ešte v roku 1967 a vznikol na počesť narodenia známeho dánskeho spisovateľa Hansa Christiana Andersena – narodil sa práve 2. apríla v roku 1805. Cieľom tohto dňa je vzbudiť lásku detí ku knihám.
  • 23. apríl je Svetový deň kníh a autorských práv – v tento deň zomreli velikáni svetovej literatúry ako napríklad španielsky spisovateľ a dramatik Miguel de Cervantes Saavedra, peruánsko-španielsky kronikár a spisovateľ Inca Garcilaso de la Vega či významný anglický spisovateľ, dramatik a herec William Shakespeare.

Nesmieme zabudnúť spomenúť 11. apríl, kedy je Deň narcisov, ktorý je dňom boja proti rakovine. Spája sa so žltou farbou a narcismi. Zakúpením umelého alebo živého narcisu môžete podporiť onkologických pacientov, ktorí bojujú so zákernou rakovinou.

Pre milovníkov kníh je Veľká noc ideálnym časom pre čítanie nových kníh. Preto vám prinášame tipy na 4 zaujímavé knihy, ktoré vychádzajú v tomto veľkonočnom období, v mesiaci apríl.

1. Zaklínač VII: Pani Jazera – Andrzej Sapkowski

Knihu napísal Andrzej Sapkowski, ktorý sa preslávil sci-fi a fantasy poviedkami. Je držiteľom ceny World Fantasy Award za celoživotný prínos – napísal poviedky o bielovlasom zaklínačovi Geraltovi z Rivie, podľa ktorých vznikol populárny seriál Zaklínač. Podľa námetu z kníh vznikli okrem seriálu aj hry pre počítače a herné konzoly, ktoré sa tešia veľkej popularite.

Zaklínač VII: Pani Jazera je posledná kniha zo siedmych častí fenomenálnej ságy. Vo finálnej knihe si princezná Cirila myslí, že je konečne v bezpečí, no opak je pravdou. Ocitá sa v ríši elfov, z ktorej sa za pomoci jednorožcov snaží utiecť. Po nekonečnom blúdení v čase a priestore sa dostane do zámku čarodeja Vilgefortza (kde je uväznená aj Yennefer). Prichádza tam zaklínač Geralt z Rivie, ktorý sa pustí do boja s čarodejníkom. Ako to však celé skončí sa dozviete, ak si prečítate finálnu knihu ságy Zaklínač VII: Pani Jazera.

Tento mesiac sa môžete okrem tejto knihy tešiť aj na nové vydania kníh Zaklínač VI: Veža lastovičky a Zaklínač: Búrková sezóna.

Zaklínač VII: Pani Jazera - Andrzej Sapkowski

DO OBCHODU

2. Dámsky gambit – Tewis Walter

Walter Stone Tevis žil v rokoch 1928 – 1984. Učil na strednej a vysokej škole a až neskôr sa venoval písaniu románov a poviedok. Nedokázal uniesť slávu a stal sa alkoholikom, čo do veľkej miery ovplyvnilo jeho tvorbu – hrdinovia jeho kníh bojujú s nejakým druhom závislosti. 

Dámsky gambit je štvrtou knihou Waltera Tevisa a patrí k jeho najpútavejším dielam. Poznať ju môžete aj z televíznych obrazoviek, pretože tvorila námet pre jeden z najpopulárnejších a najúspešnejších seriálov na Netflixe.

Dej knihy sa odohráva v 50. rokoch minulého storočia. Hlavnou hrdinkou je fiktívna postava, osemročná sirota Beth Harmonová. Spočiatku nenápadné a tiché dievča k životu preberie až jej prvá šachová partia. V šestnástich rokoch sa z nej stáva najlepšia šachistka v Amerike.

Je bežné, že úspech a sláva si so sebou berie svoju nemalú daň. V prípade Beth Harmonovej to je osamelosť. Pre talentovanú a mladú ženu sú únikom dve závislosti – alkohol a tabletky na upokojenie. Mladá šachistka si uvedomuje, že súperí nielen so svojimi protihráčmi v šachu, ale aj so svojimi dvoma démonmi (závislosťami).

Dámsky gambit - Tewis Walter

DO OBCHODU

3. Vražda na ostrove Camino – John Grishman

John Grishman píše knihy, ktorých dej sa odohráva v súdnych sieňach. V jeho novej detektívnej knihe Vražda na ostrove Camino je však zmena a dej sa odohráva v prímorskom prostredí ostrova Camino. Už podľa názvu knihy je zrejmé, že sa jedná o vraždu človeka na ostrove.

Hurikán Leo sa rúti na ostrov Camino. Je nariadená evakuácia, ale majiteľ kníhkupectva Bruce Cable sa rozhodne na ostrove zostať. Hurikán spôsobí množstvo škôd a pripraví o život veľa nevinných ľudí. Jednou z obetí hurikánu je autor trilerov Nelson Kerr, ktorý bol priateľom Brucea Cablea. Neskôr však vysvitne, že sa nestal obeťou hurikánu, ale ho niekto zavraždil. Polícia má veľa práce s následkami hurikánu a nemá čas riešiť smrť Nelsona Kerra.

Bruce sa rozhodne zobrať prípad do svojich rúk. V Nelsonovom počítači Bruce nachádza rukopis jeho nového románu. Je práve tento rukopis kľúčom k vypátraniu vraha? To sa dozviete v novej detektívnej knihe Vražda na ostrove Camino od Johna Grishmana.

Vražda na ostrove Camino - John Grishman

 DO OBCHODU

4. Prudká rozkoš – Linnea May

Erotickú knihu Prudká rozkoš preložila Miriam Ghaniová podľa pôvodnej anglickej verzie “Violent Delights“ od autorky Linnea May. Kniha ponúka pozoruhodnú a zaujímavú cestu dôvery, oddanosti a nekonečnej lásky medzi dominantným a submisívnou.

Jozef má nezvyčajné pohnútky pre kontrolu a dominanciu. Aby uspokojil svoje temné a násilné túžby, tak raz ročne uzavrie s dievčaťom zmluvu, ktorá trvá 39 dní. V zmluve stojí, že mu žena bude slúžiť ako domáci miláčik a sexuálna hračka. Čo sa však stane, keď dôjde k zámene, v dôsledku ktorej si nechtiac vzal nič netušiacu, nevinnú ženu? Jozef namiesto najatej ženy nešťastnou náhodou unesie inú ženu.

Únos nesprávnej ženy dá Jozefovi šancu stať sa šťastnejším. A na druhej strane, unesená žena Liana sa dozvedá o svojich najskrytejších túžbach, o ktorej sa jej ani nesnívalo. Práve Jozef tieto túžby dokáže uspokojiť. A nakoniec z náhodného stretnutia vytvoria vzťah, ktorý ani jeden z nich nečakal.

Prudká rozkoš - Linnea May

DO OBCHODU

Vybrali sme pre vás tieto 4 knihy, ktoré stoja za prečítanie. To však neznamená, že v mesiaci apríl nevychádzajú žiadne iné zaujímavé knihy. Ak nie ste s týmto výberom stotožnení, môžete si vybrať knižku podľa vlastného výberu. Celú ponuku si môžete pozrieť v online kníhkupectve Gorila.sk.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*