Knihy Dana Browna zoradené od najhoršej po najlepšiu

Knihy Dana Browna zoradené od najhoršej po najlepšiu

Dan Brown je americký spisovateľ, ktorý sa narodil 22. júna v roku 1964 v New Hampshire. Je autorom niekoľkých svetových bestsellerov a najviac ho preslávila kniha “Da Vinciho kód”. Práve táto publikácia stála na vrchole rebríčkov bestsellerov akými sú The New York Times, The Wall Street Journal, Publishers Weekly a San Francisco Chronicle. Všetky jeho knihy boli preložené do 52 jazykov a vyšli v naozaj rekordnom počte – 200 miliónov výtlačkov.

Knihy Dana Browna sú plné napätia, prekvapivých momentov, ale aj zaujímavých zvratov. V čitateľovi sa každá kniha snaží vzbudiť záujem o náboženstvo, symboly či rituály a vzájomné prepojenie všetkého. Rozuzlenie, ktoré je v závere kníh je zaujímavé a svedčí o tom, že nie je všetko také, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

V piatich knihách od Dana Browna (Anjeli a démoni, Da Vinciho kód, Stratený symbol, Inferno – Peklo a Pôvod) vystupuje ako hlavná postava harvardský profesor dejín umenia a kresťanskej symboliky menom Robert Langdon. Profesor je na stope veľkých historických a náboženských tajomstiev, nezodpovedaných otázok a záhad.

Mnohé závery jeho kníh sú z časti kontroverzné, pričom autor čelili ostrej kritike najmä zo strany Katolíckej cirkvi. Dôvodom bolo, že v knihách poskytoval nepresné alebo prekrútené historické a náboženské informácie. V niektorých knihách dokonca podal vymyslené dejiny. Každá kniha však obsahuje varovanie, ktoré na to upozorňuje čitateľov.

Nasledujúci rebríček sa skladá zo siedmych najznámejších kníh od veľmi obľúbeného spisovateľa Dana Browna. Je zoradený od najhoršej knihy po najlepšiu.  Pred samotným poradím treba ešte upozorniť, že do rebríčka sme nezahrnuli knihu Divoká symfónia, pretože sa jedná o detskú kniha a podľa nášho názoru by nebolo celkom košér ju porovnávať s ostatnými knižnými titulmi.

7. Stratený symbol                                     

Kniha vyšla v roku 2009 a jej originálny anglický názov je “The Lost Symbol“. O rok neskôr, čiže v roku 2010 bola preložená do slovenčiny. Jedná sa jednu z piatich kníh, konkrétne tretiu v poradí, ktorej hlavnou postavou je profesor Robert Langdon. Z nášho pohľadu patrí táto kniha k jeho najslabším. Avšak oplatí sa prečítať, pretože ponúka mnoho hĺbavých myšlienok.

Celý dej sa odohráva v priebehu 12 hodín. Hlavný hrdina, Robert Langdon dostane pozvanie od Petra Solomona na prednášku do washingtonského Kapitolu. Po jeho príchode je však sála prázdna a zisťuje, že Solomona uniesli a jeho osud je v Langdonových rukách. Aby sme však neprezradili celý dej, nebudeme sa viac ku knihe rozpisovať. Iba poznamenáme, že záhada respektíve tajomstvo či mystéria, ktorú musí hlavná postava vyriešiť je prosté. Odhaľuje sa krok po kroku, pričom sa dozviete množstvo faktov a zaujímavostí.

Stratený symbol - Dan Brown

6. Inferno

Kniha Inferno (Peklo) vyšla v roku 2013 a v tomto roku bola preložená aj do slovenčiny. Jedná sa opäť o jednu z piatich kníh, konkrétne štvrtú v poradí, ktorej hlavnou postavou je profesor Robert Langdon.

Dej knihy sa odohráva prevažne v srdci Európy – v uliciach talianskej Florencie. Robert Langdon sa prebudí v nemocnici, kde sa dozvedá, že utrpel úraz mozgu, ktorý bol spôsobený strelným zranením do hlavy. Spomína si na prechádzku v Harvardskom kampuse, ale teraz sa nachádza vo Florencii. Má dvoch ošetrujúcich lekárov, z ktorých je jedna lekárka menom Sienna Brooksová. Nečakane však prichádza do nemocnice agentka Vayentha, ktorá Roberta prenasleduje a zastrelí druhého ošetrujúceho lekára. Sienna schytí Roberta a spolu utečú. Robert si nájde v tajnom vrecku v saku tubu so symbolom biologického nebezpečenstva a zavolá na konzulát Spojených štátov. Dozvedá sa, že je po ňom vyhlásené pátranie. Následne sa však opäť objavu je agentka Vayentha a tak Robert verí, že ho chce vláda USA zabiť. Ďalej si však už treba prečítať.

Námetom knihy je Božská komédia (kniha je inšpirovaná Peklom z Danteho Božskej komédie) a zaručene si získa nejedného čitateľa. Ako je bežné pri Brownových knihách, tak i v tejto očakávajte skryté významy, rôzne konšpirácie a v neposlednom rade zaujímavé prepojenia.

Medzi pozitívnu stránku knihy Inferno (Peklo) patrí rozhodne sprievodca nádhernými miestami a opisy pamiatok. Z nášho pohľadu možno trocha predvídateľný dej, sem-tam nezáživné čítanie, ale na druhej strane zaujímavé akčné scény a pasáže. Samotné čítanie je však rozhodne zaujímavé a zároveň napínavé.

Inferno - Dan Brown

5. Digitálna pevnosť

Táto kniha vyšla v roku 1998 a jej originálny anglický názov je “Digital Fortress“. Dej sa točí okolo počítačového zariadenia TRANSLTR. Jedná sa o unikátne a najdrahšie zariadenie na svete, ktoré dokáže dešifrovať elektronickú poštu podsvetia zločinu. Používa ho Národný bezpečnostný ústav, ktorému pomáha v boji proti organizovanému zločinu, terorizmu a mafii. Okrem toho však toto zariadenie dokáže dešifrovať aj elektronickú poštu bežných ľudí, na čo príde Ensei Tankado (bývalý zamestnanec úradu a japonský expert). Ten chce preniknúť do informačných trezorov Národného bezpečnostného úradu a prezradiť tajné informácie. Zachrániť vlasť, ale i svoj život sa snaží nádherná Susan Fletcherová (kryptologička a matematička) so svojím snúbencom Davidom Beckerom. Pokračovanie si treba prečítať.

Prezradíme vám však, že sa môžete tešiť na veľmi pútavý dej, v ktorom sa dozviete niečo z oblasti technológie. Z nášho pohľadu však niektoré detailné vysvetlenia ohľadom počítačových technológií boli celkom komplikované na porozumenie. Na druhej strane, ten kto má rád technológie, počítače a vírusy, tak ten určite ocení túto knihu.

V knihe Digitálna pevnosť nechýbajú kvalitné zápletky a premeny postáv. A samozrejmosťou je postupné rozuzlenie s celkom nečakaným záverom. Pravdupovediac, to je klasika pri Brownových knihách.

Digitálna pevnosť - Dan Brown

4. Bod klamu

Kniha Bod klamu je perfektnou detektívkou, ktorá vyšla v roku 2001. Jej originálny anglický názov je “Deception Point“. Preložená do slovenčiny bola v roku 2005. Z nášho pohľadu sa v tomto rebríčku najlepších kníh od Dana Browna jedná o štvrté miesto, čiže zlatý stred – zaujímavá kniha, ktorá však nie každého chytí za srdce. Je ideálna pre tých, čo majú radi americkú politiku a dostatok akcie. Za zmienku určite stojí zaujímavé prostredie a získanie nových poznatkov.

Ráchel Saxtonová spolu s tímom odborníkov sa podieľa na potvrdení objavu meteoritu (dôkaz o mimozemskom živote), ktorý objaví NASA v ľadových končinách Arktídy. Dej sa odohráva v predvolebnom období prezidentských volieb USA, kde sú dvaja kandidáti – jedným z nich je Rachelin otec (Sedgwick Sexton) a druhým je jej zamestnávateľ (Zachary Herney). A práve tento prevratný objav môže ovplyvniť výsledok volieb. Má pomôcť jej zamestnávateľovi (súčasnému) úradujúcemu prezidentovi, no na druhej strane prichádza konflikt s už odcudzeným otcom (opozičným kandidátom jej zamestnávateľa) senátorom Saxtonom. Ráchel spolu s tímom odborníkov sa nečakane ocitnú v nebezpečenstve hier najvyšších vojenských a politických kruhov Ameriky. Neostáva im nič iné, len bojovať o svoj vlastný život.

Bod klamu - Dan Brown

3. Pôvod

Kniha Pôvod vyšla v roku 2017 a jej originálny anglický názov je “Origin“. Jedná sa o piaty diel série kníh o profesorovi Robertovi Langdonovi. Dej sa odohráva prevažne v Španielsku v mestách Bilbao a Barcelona. Rozhodne veľmi zaujímavé a prínosné sú pasáže, v ktorých sa autor venoval histórií a opisom významných budov a architektúry Španielska – čitateľ má z toho autentický zážitok. 

Štyridsaťročný miliardár a futurista Edmond Kirsch sa chystá zverejniť prelomový objav, ktorý zodpovie na dve základné otázky ľudskej existencie. Odhalenie sa má konať v múzeu moderného umenia Guggenheim, ktoré sa nachádza v španielskom meste Bilbao. Skutočne originálnej a kontroverznej prezentácie sa zúčastní aj ikonograf a jeho profesor z Harvardu Robert Langdon. Prelomový Kirschov objav sa však zatiaľ nikto nedozvie. Nastáva chaos a Langdon sa ocitá v nebezpečenstve. Profesora Langdona sprevádza riaditeľka múzea Ambra Vidalová a vydá s s ním do Barcelony, aby vedeli odhaliť Kirschovo tajomstvo. Ani v tomto prípade nechýbajú tajuplné symboly, ktoré pomôžu k nečakanému odhaleniu pravdy.

Kniha Pôvod predstavuje zaujímavé čítanie a predpovedá, že nás postupne, ale isto pohlcujú nové technológie a umelá inteligencia. Navyše, dozviete sa odpovede na zaujímavé otázky ako odkiaľ prichádzame a kam smerujeme.

Pôvod - Dan Brown

2. Anjeli a démoni

Kniha Anjeli a démoni vyšla v roku 2000 a jej originálny anglický názov je “Angels & Demons“. Jedná sa o jednu z piatich kníh, konkrétne prvú v poradí, ktorej hlavnou postavou je profesor Robert Langdon. V našom rebríčku sa jedná o druhú najlepšiu knihu od Dana Browna.

V tejto knihe má uznávaný odborník na symboliku a harvardský odborník Robert Langdon vyriešiť pozoruhodnú záhadu. Je ňou symbol, ktorý ma na hrudi vypálený zavraždený fyzik a kňaz Leonard Vetra. Ten spolu s adoptívnou dcérou pracoval na tajnom projekte. Najhoršie obavy Langdona sa potvrdia – staroveké mocné bratstvo iluminátov chce zničiť katolícku cirkev. Vo Vatikáne sa koná konkláve, kde sa stretávajú najmocnejší muži kresťanstva. Ilumináti ohlásia, že sa tam nachádza bomba. Langdon a nádherná vedkyňa Vittoria Vetrová chcú katastrofe zabrániť. Nepriateľ však disponuje nebezpečnou zbraňou, ktorou je náboženský fanatizmus.

Detektívna kniha je plná napätia, sprisahaní, akcie a zvratov, pričom ponúka kombináciu náboženstva, histórie a symboliky. Dozviete sa množstvo informácií, zaujímavostí a historických faktov zo zákulisia Vatikánu. Opäť tu platí, že nič nie ja také, ako na prvý pohľad vyzerá.

Anjeli a démoni - Dan Brown

1. Da Vinciho kód

Táto kniha vyšla v roku 2003 a jej originálny anglický názov je “The Da Vinci Code“. Jedná sa o druhú knihu v poradí, ktorej hlavnou postavou je profesor Robert Langdon.

Správca v parížskom Louvri bol zavraždený. Vedľa jeho tela sa nachádza záhadná šifra v podobe pentagramu, ktorá pripomína slávnu kresbu Leonarda da Vinci. Túto záhadu sa posnažia vyriešiť vedec a odborník na symboliku Robert Langdon a francúzska kryptologička Sophie Neveuová. Začne sa tak cesta nepredvídateľných a zároveň nebezpečných odhalení.

V knihe sa nachádza množstvo poznatkov a informácií o tajných spoločenstvách a náboženstve. Takže po prečítaní vám nedá sa zamyslieť nad podstatou celej viery a náboženstva. Samozrejmosťou sú rôzne kódy, symbolika, zápletky a opisy miest.

V našom rebríčku sa nachádza na prvom mieste. Má mnoho pozitívnych a zároveň aj negatívnych ohlasov a to najmä vďaka jej filmovému spracovaniu.

Da Vinciho kód - Dan Brown

Dan Brown má množstvo zaujímavých kníh. Je nám jasné, že tento rebríček nemusí byť podľa vášho gusta a preto nie každý z vás s ním bude stotožnený. Ak by ste finálne poradie určili inak, pokojne ho napíšte do komentára dole pod článkom.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*