RECENZIA: Ja som futbal

Recenzia: Ja som futbal

Kniha Ja som futbal je dielom najlepšieho švédskeho zakončovateľa Zlatana Ibrahimovića. Kniha bola vydaná v roku 2018, takže už to nie je až taká novinka.

Táto kniha je v poradí druhá od tohto švédskeho bombardéra. Dielo je zamerané v prevažnej väčšine na futbal, ale dozviete sa tu kvantum vecí, ktoré sa netýkajú iba autora. Nájdete tu pohľady hráčov a trénerov ako vnímali osobu Zlatana. Zlatan vám taktiež povie aj niečo navyše, čo môžeme použiť aj vo vlastných životoch.

Táto kniha opisuje príbeh mojej futbalovej cesty. Ukázal som to, že keď sa nikdy nevzdáte, nič nie je nemožné. Vyhral som veľa trofejí a veľa zápasov, ale futbal mi taktiež dal finančnú istotu, o ktorej sa mi nikdy ani nesnívalo. Starajte sa o svoj talent, verte v seba a tvrdo pracujte. Potom neexistujú žiadne obmedzenia, kam až môžete zájsť.

Môj názor

Každý malý chlapec má svojho hrdinu. Či chcete byť športovec, astronaut, vedec alebo čokoľvek iné, každý sa chceme na niekoho podobať a byť ako on. Ako malý futbalista som mal mnoho svojich vzorov. Jeden z nich bol Zlatan Ibrahimovič.

Niektorí ho nenávidia, iní milujú. Takto by sa dal opísať vzťah fanúšikov k nemu. Pri Zlatanovi neexistuje nič uprostred. Ja osobne sa radím do druhej menovanej skupiny, ako som už naznačil vyššie. Zlatan sa bezpochyby radí medzi najväčších futbalových velikánov súčasnosti, jednak svojim futbalovým umením, ale aj svojim vystupovaním.

Tí, ktorí sledujú futbal,  vedia o koho sa zrejme jedná. Prerastený arogantný Švéd bez štipky rešpektu a podobné pomenovania. Aspoň takto ho väčšina ľudí vníma. Túto knihu som si chcel prečítať aj preto, lebo som vedel, že Zlatan taký naozaj nie je a ja osobne mám Zlatana rád kvôli tomu, aký je.

Ja som futbal - Zlatan Ibrahimovič - recenzia

Kniha Ja som Futbal doposiaľ ešte nie je preložená do slovenského ani českého jazyka. Knižka je písaná veľmi neobyčajným štýlom. Autor o sebe väčšinou rozpráva v prvej osobe, avšak dosť často sa zvykne opísať aj v tretej osobe. Zlatan je proste Zlatan.

Zlatan tu píše o svojej futbalovej kariére, s kým vychádzal viac a s kým menej. V knihe stretávame malého Zlatana ako začína svoju kariéru v švédskom Malmo FF až po jeho pôsobenie v anglickom Manchestri United. Veľmi dopodrobna opisuje svoje zážitky v jednotlivých kluboch, kde mu čo sedelo a kde naopak nie. V knihe môžeme nájsť aj iných hráčov a trénerov, ktorí opisujú svoj vzťah s ním. „Zla“ by sa dal jedným slovom opísať ako bojovník. Každý v tíme vie, že bude k nemu tvrdí, ale to platí v tom dobrom slova zmysle.

Sám hovorí, že vie, aký je neúprosný na svojich spoluhráčov, ale tiež vie, čo si môže dovoliť, aj keď to tak často nevyzerá. Zlatan chce proste vytrieskať to najlepšie z každého spoluhráča, lebo sám veľmi dobre vie, aké je to bojovať nielen vo futbale, ale aj v živote. Zlatanov ranný život nebol úplne jednoduchý, no aj napriek tomu sa dokázal cez to dostať a teraz sa snaží tieto jeho skúsenosti predávať aj svojím spoluhráčom. Zlatan si tiež myslí, že tieto jeho rady sa dajú využiť v každodennom živote a je jedno, kto ste a odkiaľ  ste.

Zhodnotenie

Mne osobne sa toto druhé veľdielo švédskeho futbalistu značne páčilo, pretože Zlatan je skvelým príkladom pre príslovie „nesúď knihu podľa obalu“. Často ho môžeme vidieť na futbalovom trávniku ako tvrdého a neústupčivého, ale mimo je to úplne iný človek. Je to zábavný chlapík, ktorý dokáže oceniť nielen seba, ale aj prácu ostatných a táto kniha to skvele dokazuje. Tento Zlatanov výtvor získal u mňa zopár bodov aj za oslovovanie seba v tretej osobe. Jedinečná a vtipná drobnosť, ktorá ho dokonale vystihuje.

Ďalšie informácie

VYDAVATEĽSTVO: Viking
ORIGINÁLNY NÁZOV: I am football
ROK VYDANIA: 2018
ŽÁNER: Ilustrovaná biografia
POČET STRÁN: 424
VÄZBA: tvrdá

Túto knihu môžete nájsť v týchto e-shopoch. Aktuálnu cenu zistíte po stlačení príslušného tlačidla.

Martinus Panta Rhei Gorila.sk

Hodnotenie: 5/5

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*