7 najlepších kníh Dominika Dána

7 najlepších kníh Dominika Dána

Dominik Dán je uznávaný slovenský autor, ktorý píše kriminálne príbehy inšpirované skutočnými prípadmi. Svoju kariéru začal v roku 2005, kedy vyšiel jeho prvý detektívny román “Popol všetkých zarovná“.

Zaujímavosťou je, že Dominik Dán nie je skutočné meno autora, ale pseudonym, pod ktorým vystupuje na verejnosti. Dôvodom tohto pseudonymu bolo, že keď začal písať, pôsobil a pracoval na oddelení polície. Zaoberal sa vyšetrovaním zločinov viac ako 25 rokov. Práve preto nezverejnil svoju pravú identitu a ani tvár. Odmietal kontakt s verejnosťou, takže sa nezúčastňoval žiadnych tlačoviek a ani autogramiád. Postupom času sa práve anonymita stala jeho imidžom, tak v tom i naďalej pokračoval.

Každá jeho kniha sa po vydaní urýchlene dostane na prvé miesta v rebríčkoch predaja. A podobne, ako aj iní populárni autori, tak i Dominik Dán má svojich obľúbencov a neprajníkov. Jedna polovica ľudí ho obdivuje a hltá každú jeho novú knihu, druhej polovici jednoducho jeho štýl písania nesadol. Tak či onak, zaraďuje sa medzi najpredávanejších slovenských autorov detektívnych kníh.

Dejiskom detektívnych príbehov od Dominika Dána je tzv. “Naše mesto“, ktoré nie je nikdy priamo pomenované. Je však dostatočne jasné, že sa jedná o prípady, ktoré sa stali v našom hlavnom meste Bratislava.

Dominik Dán napísal viac ako 30 kníh, tak je pochopiteľné, že sa zaraďuje medzi najpredávanejších slovenských autorov. Keďže napísal také množstvo kníh, nevytvorili sme rebríček so všetkými jeho dielami. Takýto knižný rebríček by bol rozsiahly a zrejme by ho ani nikto nečítal. Pripravili sme si pre vás rebríček, ktorý obsahuje jeho 7 najlepších kníh. Je zoradený od najhoršej knihy po najlepšiu.

7. List zo záhrobia

Na siedmom mieste sa umiestnila kniha List zo záhrobia, ktorá vyšla v roku 2018. Kniha ponúka pohľad na novú éru Slovenska – prechod od komunizmu k demokracii. Píše sa rok 1990 a prichádza nová zmena režimu. Príchod demokracie prináša kladné i záporné zmeny, ktoré majú dopad na bežných občanov i policajtov. Otázkou ostáva, komu svitá na lepšie časy.

Kniha ponúka pohľad na prezidentskú amnestiu väzňov v januári 1990, recidívu amnestovaných väzňov a na prechod od Verejnej bezpečnosti k Policajnému zboru. Napínavé a zaujímavé čítanie s istou dávkou humoru. Navyše, atmosféra 90-tych rokoch pohltí azda každého čitateľa.

List zo záhrobia - Dominik Dán

6. Cela číslo 17

Kniha Cela číslo 17 vyšla v roku 2007 a je piatou knihou od Dominika Dána. Príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami a odohráva sa taktiež v 90-tych rokoch. Jedná sa o prípad nespravodlivo odsúdeného profesora Kamila Puskailera. Bol odsúdený za vraždu svojej manželky s trestom na 13 rokov väzenia. Bol umiestnený na celu číslo 17 spolu s troma vrahmi. Autor v knihe rozoberá aj témy ako obchod s deťmi, bielym mäsom, prostitúciou či vzostup a pád starostu mestskej časti Nášho Mesta.

Kniha ponúka tri pohľady. Prvým je pohľad odsúdeného Kamila Puskaliera vo väzení. Druhým sú spomienky na jeho minulosť. A tretí  pohľad ponúka úplne iný príbeh, aj iné postavy. Na konci sa autor zameriava s odstupom času na celú aféru, čím sa vráti k pôvodnému deju.

Cela číslo 17 - Dominik Dán

5. Červený kapitán

Na piatom mieste sa umiestnil detektívny román Červený kapitán. Podľa tejto knižnej predlohy od Dominika Dána bol nakrútený aj úspešný akčný film. V knihe je zakomponovaný rozpad Československa, ale aj odhaľovanie praktík ŠTB či súvislosti Cirkvi s templármi. Pripravte sa nielen na napätie, ale aj na morbídnejší humor detektívov.

Dej sa odohráva v centre Nášho Mesta, kde robotníci vykopú truhlu s pozostatkami bývalého kostolníka. Nesprávnym zaobchádzaním sa truhla otvorí a v kostolníkovej lebke uvidia robotníci klinec. Na miesto prichádzajú detektív Richard Krauz a jeho kolega Eduard Burger. Vyšetrovanie naberie nečakaný spád, pričom je možné, že za vraždu kostolníka je zrejme zodpovedná ŠTB.

Červený kapitán - Dominik Dán

4. Popol všetkých zarovná

Prvá detektívna kniha od Dominika Dána, ktorá vyšla v roku 2005. V našom rebríčku sme ju zaradili na štvrté miesto. Treba upozorniť, že autor tvrdí, že kniha je vymyslená a akákoľvek podobnosť so skutočnými udalosťami je náhodná. Je to však naozaj pravda? Mnohých zaujíma, kto vlastne autor Dominik Dán v skutočnosti je.

V tejto publikácií sa dozviete o začiatkoch boja  v podsvetí v Našom Meste, ale aj o kauze zavlečenia Michala Kováča mladšieho do Rakúska a o vražde Róberta Remiáša. Okrem hlavného deju autor pridáva ďalší dej o vraždu dôchodkyne.

Popol všetkých zarovná - Dominik Dán

3. Beštia

Beštia je v našom knižnom rebríčku na treťom mieste a rovnako je to tretia kniha od Dominika Dána, ktorá vyšla v roku 2006. Táto detektívka ponúka pátranie kriminalistov po “Beštii” a zároveň rozpráva príbeh jedného z najbrutálnejších sériových vrahov z histórie Slovenska.

Beštiou v tejto knihe je sériový vrah Ondrej Riga. Tento recidivista vraždí ženy a ich telá nielenže zneucťuje, ale aj zmasakruje. Nikdy však nezanecháva po sebe žiadne odtlačky prstov. Vyšetrovateľom je pri vyriešení nápomocná nová metóda – analýza DNA. V knihe sa objavuje detektívi Richard Krauz a Jozef „Chosé“ Fischer či bývalý eštebák a budúci siskár Ivan Canis.

Beštia - Dominik Dán

2. Venuša zo zátoky

Čestné druhé miesto si v tomto rebríčku zaslúži Venuša zo zátoky, ktorá bola vydaná v roku 2018. Je známe, že v Dánových knihách nechýba humor či dialógy medzi detektívmi. A rovnako to platí i pri tejto detektívke. No v tomto prípade sa udeje tragédia a neobvykle poznačí aj samotných detektívov. Autor v knihe rieši obchod s drogami, prostitúciu či zdravotné problémy kolegov z kriminálneho oddelenia.

A čo sa dočítate v knihe? V lete v roku 2009 nájdu mladí športovci v ramene rieky blízko lodenice dievčenské telo bez hlavy a rúk. Aby to však nebolo jednoduché, komplikuje to aj ďalší nález –  o dva dni neskôr, sa v zátoke na opačnom konci mesta nájde odseknutá hlava. Otázka je jasná. Je to hlava od nájdeného tela alebo je tu i ďalšia obeť? Viac zistíte, ak sa pustíte do čítania tejto knihy. A podľa nás rozhodne stojí za prečítanie.

Venuša zo zátoky - Dominik Dán

1. Pochovaní za živa

Na prvom mieste sa v našom rebríčku umiestnila kniha Pochovaní za živa, ktorá vyšla v roku 2019.  Jedná sa o detektívku, ktorá sa zaoberá záhadnými úmrtiami obyvateľov domova dôchodcov v Našom meste.

Na prvý pohľad bežné úmrtie postaršieho pána v starobinci. V skutočnosti však v domove dôchodcov za veľmi podozrivých okolností umierajú ľudia, ktorí sú pochovaní zaživa. Tohto prípadu sa ujmú detektívi Krauz a Hanzel. Prípad musia vyriešiť sami, pretože kolega Burger leží v nemocnici a Chosé sa rozhodol ísť do Tatier hľadať Gaba, ktorý sa postaral o zmrzačenie Petry. Ako to celé dopadne? Viac si prečítate v knihe.

Pochovaní za živa - Dominik Dán

V redakcii sme mali rôzne názory na poradie jednotlivých kníh. Nakoniec sme sa však zhodli na uvedenom poradí. Určili by ste poradie najlepších kníh od Dominika Dána inak? Tak neváhajte a napíšte ho do komentára.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*