RECENZIA: Cesta

Recenzia: Cesta - Bonio.sk

Cesta je dielo z pera amerického spisovateľa Cormaca McCarthyho. Tento príbeh, za ktorý autor obdržal Pulitzerovu cenu, je cesta otca a syna postapokalyptickou krajinou smerom na juh.

Svet je spustošený a pokrytý popolom. Takmer nič živé už neexistuje a z mnohých zvyšných ľudí sa v tomto bezbožnom svete stali neľudské hyeny. Hlavní hrdinovia nachádzajú silu už len jeden v druhom. Ich putovanie je plné strastí, hladu, nebezpečenstva a mrazivej zimy. Sú nútení viesť svoj každodenný zápas o prežitie. Neostalo im už vôbec nič okrem revolveru, ktorý je ich jediná obrana proti zlým ľuďom tohto sveta. Nevedia, či na juhu niečo nájdu, ani to, či im táto cesta zachráni život. Je to srdcervúci príbeh prežívania otca a syna, ktorým skoro neostáva už ani nádej.

Peněženku měl do té doby, než mu její roh v kalhotách udělal díru. Pak si jednou sedl u silnice a probíral se jejím obsahem. Nějaké peníze, kreditky. Řidičák. Fotka manželky. Všechno to rozprostřel na asfaltu. Jako hrací karty. Potem zčernalý kus kůže zahodil do lesa a v ruce mu zůstala fotografie. I tu nakonec položil na silnici, vstal a šli dál.

Môj názor

Štýl písania McCarthyho v tejto knihe je pomerne strohý. Autor sa nezaťažuje kvetnatými opismi udalostí či pocitov. Napriek tomu som nemala problém vnímať celkovú atmosféru deja a cítiť emóciu hlavných postáv. Samozrejme toto sa môže u každého čitateľa líšiť.

Dej je charakteristický opakovaním dejových línií, avšak myslím si, že autor vynikajúco zvládal udržať moju pozornosť menením tempa príbehu. Toto predstavovalo pre mňa problém len na začiatku, keď som mala trošku ťažkosti sa do deja dostať, čo sa mi však do 50 strán nakoniec podarilo. Taktiež si myslím, že mi to pomohlo lepšie pochopiť a vcítiť sa do strastí hlavných hrdinov, ktorých životy sa scvrkli na nekonečný sled opakujúcich sa udalostí. Ukázalo to dôležitosť každodenných činností a skombinované so strohosťou autorovho písania to výborne reprezentovalo vyčerpanie a beznádej hlavných hrdinov.

Atmosféra počas celého príbehu je veľmi pochmúrna a hlavní hrdinovia čelia nielen výzvam fyzickým v novom svete zasypanom popolom, ale aj výzvam duševným.

Čo bolo pre mňa prekvapivé a priznám sa nie úplne rozumiem prečo, autor sa rozhodol nepoužívať úvodzovky počas priamej reči. Taktiež sa rozhodol neuvádzať, kto práve rozpráva, čo v niektorých momentoch nebolo úplne jasné. Nedostatok úvodzoviek spôsobil, že som si nie vždy bola istá, či začala priama reč alebo je to len myšlienka hrdinu. V konečnom dôsledku to však nespôsobilo žiadne problémy a po pár stranách som si na to úplne zvykla.

Cesta - Cormac McCarthy - recenzia

Za trošku nerealistické považujem úplnú beznádej hlavných hrdinov a to, že počas celého deja nepociťujú skoro žiadnu radosť. Môj osobný názor je, že ľudia sú pomerne odolní a považujem za neprirodzené pre ľudské bytosti nehľadať aspoň nejakú radosť aj v takejto situácií. Keďže jeden z hlavných hrdinov je malý chlapec, ktorý sa do postapokalyptického sveta narodil, verím, že by bol schopný za okolností opísaných v knihe nájsť pozitíva. Syn v tomto príbehu predstavoval otcov jediný dôvod na život.

Samozrejme sa neviem dokonale vžiť do pocitov hlavných hrdinov tejto knihy a neviem čo by som robila na ich mieste, ale druhá vec, ktorá mi úplne nesedela, bola neprítomnosť dlhodobého plánu. Áno, cestovali na juh za teplom ale o tom, čo budú robiť na mieste nemali žiadnu predstavu. Verím, že pravdepodobnejšie by bolo, ak by hlavní hrdinovia mali aspoň nejaký plán, čo s nimi bude ďalej.

Nie je úplne jednoduché čítať príbeh, v ktorom nevidíme žiadny výhľad na dobrý koniec. Na druhej stane, toto je môj subjektívny názor a som si istá, že práve to bol autorov zámer. Beznádejou hlavných hrdinov sa snažil vyvolať emočnú odozvu v čitateľoch, čo sa mu rozhodne v mojom prípade podarilo.

Aj napriek pochmúrnej nálade, počas celého deja nás sprevádza láska medzi otcom a synom.  Práve táto láska nám umožňuje zdieľať silné emócie s hlavnými hrdinami. Hoci udalosti v príbehu vo mne vyvolávali súcit a ľútosť, práve láska v tomto príbehu povedie aj iných čitateľov pokračovať v čítaní.

Zhodnotenie

Ak hľadáte knihu, ktorá vás dojme k slzám a donúti vás zamyslieť sa nad niekoľkými existenčnými otázkami, už ďalej nehľadajte. Cesta je na to ako stvorená. Pokiaľ vo voľnom čase čítate na odpočinutie mysle a pozdvihnutie ducha, táto kniha jednoznačne nie je správna voľba.

Čítanie tohto diela ma neraz donútilo vážiť si to, čo považujem za každodennú samozrejmosť.  Je to rozhodne únik z reality, avšak táto realita nie je ružová a bezpochyby omnoho horšia ako je tá naša. Napriek jednoduchosti písania McCarthyho, takmer dokonale dokázal opísať kontrast medzi strašnými udalosťami a láskou, ktorá dodáva čitateľovi iskierku nádeje.

Túto knihu by som jednoznačne odporúčala ako kvalitnú literatúru, o čom svedčí jej celosvetový úspech. Čitatelia by sa však mali pripraviť na melancholickú a temnú cestu otca a syna nesúcich oheň vo svojich srdciach.  

Ďalšie informácie

VYDAVATEĽSTVO: Argo
ORIGINÁLNY NÁZOV: The Road
ROK VYDANIA: 2019
ŽÁNER: Sci-fi
POČET STRÁN: 192
VÄZBA: flexi

Túto knihu môžete nájsť v týchto e-shopoch. Aktuálnu cenu zistíte po stlačení príslušného tlačidla.

Martinus Panta Rhei Gorila.sk

Hodnotenie: 4/5

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*