RECENZIA: Pictureka!

Pictureka - recenzia - Bonio.sk

Pictureka! je spoločenská rodinná hra od vydavateľstva Hasbro. Tento vydavateľ vydal napríklad aj veľmi populárnu spoločenskú hru Monopoly, o ktorej som vám už písala recenziu.

Spoločenská hra Pictureka! je perfektná na vycibrenie si postrehu. Okrem toho sa pri nej aj veľmi dobre zabavíte. Na prvý pohľad je to jednoduchá hra, ale keďže hracia plocha nie je rovnaká (jednotlivé hracie dosky sa menia a otáčajú), tak zaručene vás potrápi a len tak ľahko neomrzí.

Princíp hrania tejto spoločenskej hry je jednoduchý – úlohou každého hráča je, aby našiel čo najrýchlejšie obrázok, respektíve predmet, ktorý mu určí herná karta. Vyhráva ten hráč, ktorý má najvyšší počet kariet.

O hre

Spoločenská hra Pictureka! obsahuje 9 hracích obojstranných dosiek, ktoré sú plné obrázkov, 95 kariet, 2 kocky  – z toho jedna farebná kocka, presýpacie hodiny (30 sekundové) a nechýba ani návod.

Táto spoločenská hra je vhodná pre deti od šiestich rokov a je určená pre minimálne 2 hráčov. To znamená, že vám úplne stačí jeden protihráč, ale môže ich byť aj oveľa viac. Čím viac hráčov, tým väčšia je i zábava.

Pictureka! - hracia doska

Hracia plocha sa skladá zo spomínaných 9 obojstranných obrázkových dosiek, ktoré keď spojíte, tak vám vznikne štvorcová hracia plocha, ktorá je dosť neprehľadná.

Každý jeden hráč v určenom poradí hádže farebnou kockou. V závislosti od toho, aká farba padne, tak si hráč vyberie kartu s totožnou farbou. K dispozícií sú 3 farby a 3 druhy misií. Nakoniec zvíťazí ten hráč, ktorý má najviac kariet. Na farebnej kocke sú tri farby, ktoré určujú nasledovný druh misie:

  • Zelená farba – hrá len daný hráč, ktorý v časovom limite musí na hracej ploche nájsť čo najviac obrázkov
  • Červená farba – hrá iba v prípade, ak dal hráč najvyššiu ponuku (každý hráč si tipne číslo, koľkokrát sa mu podarí v časovom limite nájsť predmet, ktorý je na obrázku)
  • Modrá farba – hrajú všetci hráči, pričom v časovom limite sa snažia nájsť predmet z hracej karty

Môj názor

Z môjho pohľadu je spoločenská hra Pictureka! veľmi zábavná, pretože sa pri nej dostatočne nasmejete. Každý hráč si trénuje rýchlosť a čo je najdôležitejšie, tak aj vnímavosť, teda svoj postreh. Ten je dôležité rozvíjať v každom veku, nielen v detskom.

Pri tejto rodinnej spoločenskej hre sa zabavia nielen deti od šiestich rokov, ale aj dospelí. Čo sa týka veku, od kedy je hra určená, tak tu by som výrobcovi oponovala, pretože raz som hrala túto spoločenskú hru s rodinou a aj so štvorročným dieťaťom,  avšak v zjednodušenej verzii.  V ľahšom variante sme si zvolili pre hru iba modré karty, vďaka čomu môžu túto spoločenskú hru hrať aj menšie deti.

Na prvý pohľad sa zdá, že obrázky si viete ľahko zapamätať, no v skutočnosti to tak nie je.  Dokonca i ja som si to pred začatím hry myslela. Pri hraní sa jednotlivé hracie dosky neustále presúvajú – dokonale to zmätie každého hráča.

Pictureka! - pravidlá

Pozitívom je rozhodne časová nenáročnosť a skutočnosť, že ju môže hrať neobmedzený počet hráčov. Veľmi sa mi páči i grafické spracovanie hry, ktoré je veľmi originálne – zaujímavé postavy, zvieratká či predmety.

Čo sa týka negatívnych stránok, tak tam by som asi zaradila menej kvalitný materiál, z ktorých sú vyrobené hracie dosky. Túto hru hrám s rodinou celkom často a po nejakom čase je vidieť, že je hra opotrebovaná. Ale treba to vziať i z tej druhej stránky – hra je i v novšej verzii, takže si treba po nejakom čase kúpiť  novšiu. Okrem toho je nutné si dať pozor na presýpacie hodiny, aby nenavlhli,  v opačnom prípade nebudú správne fungovať – nebudú sa presýpať.

Zhodnotenie

Pictureka! je zábavná spoločenská hra, ktorá je určená pre celú rodinu – zahrajú si ju a pobavia si pri nej rodičia i deti. Tento typ spoločenskej hry vás len tak ľahko neomrzí, môžete ju hrať pravidelne.

Jedná sa o napínavú rodinnú hru, najmä v prípade, ak ju hrá väčší počet hráčov. Je ideálna pre 2 – 7 hráčov (uvádza výrobca), ale popravde ju môže hrať i viac hráčov. Ideálny počet je taký, aby sa dookola hracej plochy zmestil každý hráč.

Hlavným cieľom spoločenskej hry Pictureka! je nielen zábava, ale aj to, aby si každý jeden hráč precvičil svoju vnímavosť a samotný postreh. Dôležitá je aj rýchlosť.

Ďalšie informácie

Jazyk: slovenský
Počet hráčov: 2 – 7
Dĺžka hry: 30 minút
Typ hry: rodinná
Vhodné od: 6 rokov
Rok vydania: 2014
Vydavateľstvo:  Hasbro

Túto hru môžete zakúpiť v týchto obchodoch. Aktuálnu cenu sa dozviete po kliknutí na príslušné tlačidlo.

Martinus Alza Gorila.sk

Hodnotenie: 3/5

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*