RECENZIA: Monopoly

Monopoly recenzia

Monopoly je strategická stolová hra na obchodovanie s nehnuteľnosťami od výrobcu Hasbro. Chcete v tejto spoločenskej  hre zvíťaziť? V takom prípade bude stačiť, aby ste sa stali najbohatším hráčom zo všetkých a všetko vlastnili. To však vôbec nie je také jednoduché. Budete musieť nielen premýšľať, ale aj špekulovať na rôzne smery – o investíciách i obchodoch.

O hre

Spoločenská hra na obchodovanie s nehnuteľnosťami vznikla v Amerike, v časoch svetovej hospodárskej krízy (v 30. rokoch minulého storočia). Celosvetovo sa zaraďuje medzi najpopulárnejšie strategické spoločenské hry.

Princíp spoločenskej hry je v podstate jednoduchý. Každý hráč sa snaží rozumne nakupovať pozemky, stavať budovy a následne ich prenajímať protihráčom (samozrejme za určitý poplatok). Ak budú vaše obchody a investície rozumné a najmä úspešné, v takom prípade môžete zbohatnúť a celú hru vyhrať. Ak však poriadne nepremyslíte špekulácie a tie budú neúspešné, v takom prípade sa dostanete až k bankrotu. Tu však ešte nič nie je stratené, pretože počas hry môžete využiť aj možnosť získania hypotéky alebo obchodovať s inými hráčmi.

Spoločenská hra Monopoly obsahuje 1 herný plán, 8 žetónov (figúrok), 28 kariet KÚPNA ZMLUVA, 16 kariet ŠANCA, 16 kariet POKLADŇA, jeden balíček s peniazmi pre hru Monopoly, 32 zelených domov, 12 červených hotelov a 2 kocky (z nich je jedna rýchlokocka).

Monopoly spoločenská hra

Môj názor

Zaujímavá hra, pri ktorej treba dôkladne premyslieť každý krok a neustále špekulovať. Mne osobne sa veľmi páči, že vďaka tejto spoločenskej hre sa deti hravou formou dokážu naučiť finančnú gramotnosť. Čo znamená, že sa naučia spoznávať hodnotu peňazí a čo je veľmi dôležité, naučia sa s nimi aj rozumne zaobchádzať.

Výrobca udáva, že spoločenská hra Monopoly je určená pre deti od osem rokov, treba sa však riadiť schopnosťami samotných hráčov (takže vek od osem je čisto orientačný). Z môjho pohľadu sa však deti vo veku menej ako osem rokov veľmi pri hre nezabavia. Pre nich je hra dosť náročná. Dôvodom je, že v spomínanom veku sú deti ešte hravé a nebavia ich veľmi hry, kde treba premýšľať a špekulovať. Skôr by som túto spoločenskú hru odporúčala pre deti staršie ako 10 rokov.

Veľkou výhodou je, že Monopoly je rodinná hra. Takže si ju môžete zahrať nielen so súrodencami a kamarátmi, ale aj s rodičmi a pobavia sa pri nej i starí rodičia.

Z môjho pohľadu, by spoločenská hra Monopoly nemala chýbať v žiadnej domácnosti. Veľkou výhodou je, že na trhu existuje niekoľko verzií tejto spoločenskej hry, takže si môžete vybrať. Princíp hry by som prirovnala k spoločenskej hre Dostihy a stávky, čo bolo v detstve jedna z mojich najobľúbenejších hier.

Spoločenská hra Monopoly

Čo sa týka negatív, tak tým je určite časová náročnosť spoločenskej hry Monopoly. Výrobca síce uvádza dobu hrania na zhruba 60 minút, ale hra je určite minimálne na nejaké dve až tri hodiny (s rýchlokockou, bez nej i viac hodín). Ak vám však prekáža, že  táto spoločenská hra sa hrá viac hodín, tak ju viete aj urýchliť. Stačí hrať Monopoly bez použitia hypoték.

Zhodnotenie

Monopoly je kvalitná spoločenská hra a to aj vďaka svojmu výrobcovi. Hasbro sa radí medzi najlepších výrobcov doskových hier na celom svete. Okrem toho je tento výrobca druhou najväčšou medzinárodnou spoločnosťou, ktorá sa špecializuje na výrobu hračiek.

Táto spoločenská hra na obchodovanie s nehnuteľnosťami vznikla v 30. rokoch minulého storočia, takže ju poznajú mnohé generácie a nie len tie mladšie. Vďaka tomu je možné hrať Monopoly s kýmkoľvek z rodiny (hra je odporúčané pre deti od 8 rokov).

Nie je to len bežný typ rodinnej spoločenskej hry, ale navyše má i náučný charakter. Deti sa pri hraní dokážu aj čo to naučiť – najmä čo sa týka finančnej gramotnosti. Hra naučí, ktorá investícia sa oplatí alebo to, kedy sa oplatí riskovať.

Ďalšie informácie

Jazyk: slovenský
Počet hráčov: 2 – 8
Dĺžka hry: 60 minút
Typ hry: strategická
Vhodné od: 8 rokov
Rok vydania: 2014
Vydavateľstvo:  Hasbro
Rozmery balenia (krabice): 270 x 270 mm

Túto hru môžete zakúpiť v týchto obchodoch. Aktuálnu cenu sa dozviete po kliknutí na príslušné tlačidlo.

Martinus Alza Gorila.sk

Hodnotenie: 4/5

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*