RECENZIA: Stopárov sprievodca galaxiou

Recenzia: Stopárov sprievodca galaxiou - Bonio.sk

Stopárov sprievodca galaxiou je považovaný za najvtipnejšiu sci-fi sériu na svete. Vydanie, ktoré som zakúpil, obsahovalo všetkých 5 dielov, čo teda znamená, že som sa musel prelúskať poriadne hrubou knihou. Presne sa jednalo o 1040 strán, takže sami uznáte, že dočítanie tejto klasiky zhltne človeku niekoľko hodín života.

Toto vydanie začína prvou knihou, Stopárov sprievodca galaxiou, v ktorej na poslednú chvíľu pred zničením Zeme zachráni Arthura Denta jeho priateľ Ford Prefect. Spolu sa ocitajú na vesmírnej lodi Vogónov, rasy, ktorá stojí za zničením Zeme. Je teda celkom jasné, že sa na tejto lodi dlho nezdržia.

Mimo to spoznajú ďalšie, pre príbeh dôležité postavy – prezidenta Galaxie Zafoda Bíblbroxa a astrofyzičku Trillian, ktorá taktiež prežila zničenie Zeme. V druhej knihe, Reštaurácia na konci vesmíru, sa hrdinovia pustia do hľadania pána sveta, no a v diele Život, vesmír a všetko sa pokúsia zachrániť vesmír.

Štvrtý diel, Zbohom a ďakujeme za ryby, je akousi odbočkou od hlavnej linky a zameriava sa najmä na stretnutie Arthura s dievčinou jeho snov, s ktorou rozvíja ľúbostný vzťah. Posledný diel, Zväčša neškodná, nám predstaví Arthura užívajúceho si pokojný život na novej planéte, kým ho z tejto idylky ako obvykle nevytrhne jeho starý priateľ Ford Prefect.

Marvin si zasa začal ironicky pohmkávať. Zafod po ňom zlostne tresol, a tak s tým radšej prestal.
Ostatní znechutene vykročili za Bíblbroxom do krátera. Zo všetkých síl sa snažili nepozerať na nešťastné stvorenie, ktoré ho vytvorilo, no aj tak im po chrbte behali zimomriavky.
„Život,“ zamrmlal Marvin trúchlivo. „Môžete ním pohŕdať alebo ho ignorovať, ale nemôžete ho mať radi.“

Môj názor

Na prečítanie tejto klasiky som sa naozaj tešil. Nevadila mi ani hrúbka knihy, koniec koncov, knihy v podobnom rozsahu som už čítal. Pokiaľ ma príbeh zaujme, tak aj takéto rozsiahle diela dokážem prečítať pomerne rýchlo. Podarilo sa mi to aj pri Stopárovom sprievodcovi galaxiou? Úprimne, musím povedať, že ani veľmi nie.

Ešte pri prvej knihe to išlo pomerne hladko. Zaujal ma nevšedný príbeh, ako aj množstvo bizarných situácií. Takisto dej plynul pomerne hladko a ako čitateľ som sa zoznamoval s množstvom zaujímavých postáv a miest.

No potom tomuto dielu ako keby došiel dych. Druhá a tretia kniha ma takmer vôbec nebavili a do čítania som sa musel častokrát nútiť. Priznám sa, že v čítaní som niekedy pokračoval až po niekoľkých dňoch. Autor častokrát odbiehal od deja nezmyselnými odbočkami, ktoré s hlavným dejom mali len pramálo spoločné.

Posledné 2 knihy boli zas pre zmenu o niečo lepšie, a tak trochu mi napravili chuť po jej predchodcoch. Čo mi však vadilo, bolo to, že autor niektoré dejové linky načrtol a nedokončil alebo dokončil len veľmi chabo. Niektoré postavy sa nedočkali zakončenia svojho príbehu a takmer celý dej štvrtej knihy mi prišiel, ako keby bol do deja len tak vsunutý, a to, čo sa v ňom udialo, nemalo na príbeh piatej knihy takmer žiadny vplyv.

Stopárov sprievodca galaxiou - recenzia

Autor toto dielo písal ako paródiu na sci-fi žáner. S tým úzko súvisí aj humor, ktorým sa táto kniha prezentuje. Pri čítaní užívateľských recenzií v komentároch na Martinuse som sa dočítal, že pre niektorých recenzentov to bolo najvtipnejšie dielo, ktoré kedy čítali, prípadne, že sa nevedeli prestať smiať.

No ja to takto rozhodne nevidím. Humor mi prišiel častokrát silený a niekedy viac trápny ako smiešny. Na môj vkus sa autor snažil byť vtipný až príliš, a dokonca aj v pasážach, v ktorých by menej humoru iste nebolo na škodu. Počas čítania celej knihy som sa úprimne zasmial len párkrát. Chápem však, že zmysel pre humor je subjektívna záležitosť a niekomu tento štýl môže vyhovovať.

Takisto ma nejako zvlášť neočarili ani hlavné postavy. Arthur mi prišiel ako hlavná postava dosť nevýrazný a Zafod pre zmenu ako nafúkaný idiot. S Fordom a Trillian to je o niečo lepšie, ale v priebehu deja som aj s nimi mal občas problémy. Nakoniec som si najviac obľúbil maniodepresívneho robota Marvina a jeho pochmúrne hlášky.

Autorovi však treba udeliť plusový bod za to, že pod tým vtipkovaním a iróniou sa niekedy dá nájsť aj hlbší zmysel. Prostredníctvom absurdných situácií a postáv v tomto fiktívnom svete nastavuje zrkadlo aj našej spoločnosti. Však posúďte sami:

Aby sme to zhrnuli: Je známym faktom, že tí, čo najviac chcú vládnuť ľudom, sa na to práve z tohto dôvodu hodia najmenej. Aby sme zhrnuli zhrnutie: Ktokoľvek, kto je schopný nechať sa zvoliť za prezidenta, by tento post nemal v žiadnom prípade zastávať. Aby sme zhrnuli zhrnutie zhrnutia: S ľuďmi sú problémy.

Zhodnotenie

Na túto knihu som počul množstvo pozitívnych ohlasov a vo väčšine kníhkupectiev mala hodnotenie blížiace sa 5 hviezdičkám. O to väčšie boli moje očakávania. Kniha ich však nedokázala naplniť. Väčšinou to tak býva, že pokiaľ sa na niečo tešíte až príliš, ostanete sklamaný.

Aj keď to z tónu tejto recenzie tak vypadá, musím povedať, že sa nejedná o zlú knihu. Postavy sú napísané obstojne a príbeh pokiaľ zbytočne neodskakuje z hlavnej dejovej linky je pomerne dobrý a originálny. Stopárov sprievodca galaxiou vás zavedie na množstvo zaujímavých planét a miest, v ktorých oceníte autorovu fantáziu, ktorú rozhodne nedržal na uzde.

To, čo rozdeľuje čitateľov na 2 tábory je podľa mňa humor a štýl, akým je kniha písaná. Objektívne by som tejto knihe dal hodnotenie 3 body z 5. Pokiaľ je humor, akým je kniha písaná, vaša šálka kávy, tak si kľudne jeden bod prihoďte. Pokiaľ vám však nesadne, tak si pre zmenu jeden bod uberte. To, či vám sadne alebo nie sa však dopredu bohužiaľ nedozviete, a tak musíte vsadiť len na váš inštinkt alebo jednoducho dať knihe šancu.

Ďalšie informácie:

VYDAVATEĽSTVO: Slovart
ORIGINÁLNY NÁZOV: The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy
ROK VYDANIA: 2016
ŽÁNER: sci-fi
POČET STRÁN: 1040
VÄZBA: mäkká, brožovaná

Túto knihu môžete nájsť v týchto e-shopoch. Aktuálnu cenu zistíte po stlačení príslušného tlačidla.

Martinus Panta Rhei bux.sk

Tento titul môžete zakúpiť aj ako audioknihu v obchode Audiolibrix. Zatiaľ je však dostupný len prvý diel a aj ten je iba v českom jazyku. Aktuálnu cenu zistíte po stlačení tlačidla.

Audiolibrix

Hodnotenie: 3/5

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*