Knižné tipy #5

September je prvým mesiacom školského roka. Deti sa po 2 mesiacoch strávených doma vracajú do školy, aby sa stretli so svojimi spolužiakmi a učiteľmi. Pre niektoré z nich to dokonca bude ich prvý školský deň a zároveň prvý krok nového životného dobrodružstva.

September je tiež mesiacom babieho leta, časom zberu plodín a prvých príprav na zimu. Začína sa pomaly zberať a spracúvať úroda. Gazdinky veselo zavárajú, varia lekváre a plnia komôrky na nastávajúcu zimu.

V septembri sa takisto začína pomaly meniť príroda. Postupne sa ochladzuje a stromy menia svoje farby zo zelenej na zlatožltú. Na oblohe poletujú vtáky, ktoré sa lúčia s našimi končinami a začínajú  si hľadať teplejšie útočisko. Posledné letné kvety vädnú, väčšina lúčnych rastlín uschýna a celá príroda sa pomaly ukladá k zimnému spánku.

23.septembra nastáva jesenná rovnodennosť a začína astronomická jeseň. Okrem tohoto dátumu oslavujeme v septembri aj 2 sviatky – 1. september je Deň ústavy Slovenskej republiky15. septembra si pripomíname Sviatok Sedembolestnej Panny Márie.

Keďže v septembri už počasie nie vždy praje dlhému pobytu na čerstvom vzduchu, musíme si často hľadať iný program. Najlepšie teda bude uvariť si doma teplý čaj, pohodlne sa usadiť do kresla a do ruky si vziať dobrú knihu. Určite siahnite po novinkách, ktoré vám odporúčame v tomto článku.

1. Kráľovstvo (Krv nie je voda…) – Jo Nesbø

Hrdinom najnovšieho románu Jo Nesba je mechanik Roy Opgard, ktorý žije na svojom statku hlboko v horách. Jeho brat Carl sa po rokoch vracia domov z Ameriky. Má plán postaviť luxusný hotel, aby svojej upadajúcej domovine opäť vdýchol život.

Royova lojalita voči rodine však prechádza skúškou, keď zistí, že za Carlovými plánmi sa skrýva nenásytnosť a zrada. Z idylky uprostred mrazivej prírody sa stáva temné miesto a Roy sa musí rozhodnúť, čo všetko je kvôli bratovi a jeho manželke Shannon ochotný obetovať.

Kráľovstvo – Jo Nesbø

DO OBCHODU

2. 50 věcí, které jsem ti měla říct (Rady do života)

Kniha 50 věcí, které jsem ti měla říct obsahuje najdôležitejšie životné lekcie, ktoré by rodičia mali dať svojim deťom v prípade, že by na ne mali trocha času. Keď príde čas vyletieť z hniezda, môže sa hodiť niekoľko rodičovských rád, ktoré bude dieťa pre samostatný život potrebovať.

Kniha obsahuje praktické návody ako vyžehliť košeľu, vyčistiť škvrny alebo namiešať dokonalé martini. Okrem toho obsahuje aj pár jednoduchých receptov, ale aj užitočné osobné rady, ako napríklad čo robiť, aby sa mi podarilo ujsť z mizerného rande.

50 věcí, které jsem ti měla říct

DO OBCHODU

3. Prisľúbená – Kiera Cass

Všetky dievčatá na šľachtickom dvore sa snažia získať srdce očarujúceho kráľa Jamesona. Keď kráľ začne dvoriť Hollis, hlavnej hrdinke románu Prisľúbená, Hollis žiari šťastím. Pomaly si zvyká, že ju čaká rozprávkový život plný prepychu, darov a kráľovej lásky.

No potom sa zapozerá do Silasových očí. Silas nekompromisne strháva pozlátku kráľovského dvora a chce Hollis zasypávať pozornosťou a kvetmi, nie šperkami. Láska nie je o bohatstve alebo postavení. Bude však Hollis ochotná vzdať sa kráľovej priazne a samotného trónu?

Prisľúbená – Kiera Cass

DO OBCHODU

4. Scivilizovaní na smrť – Chris Ryan

V knihe Scivilizovaní na smrť skúma uznávaný autor Christopher Ryan negatívne vplyvy „pokroku“ na náš život – na to, čo jeme, čo a ako sa učíme, čo cítime, ako si hľadáme partnerov, vychovávame deti, komunikujeme, pracujeme a zomierame – a porovná ich s dávnou minulosťou, o ktorej sme sa doteraz učili skreslene.

Podľa Ryana je načase položiť si zásadnú otázku: Žijú moderní ľudia podstatne lepší život než naši predkovia? Žijeme v čase, keď je budúcnosť planéty a našej civilizácie z mnohých strán ohrozená. Možno práve teraz nastala vhodná chvíľa objektívne sa pozrieť do minulosti, aby sme našli cestu k lepšej budúcnosti.

Scivilizovaní na smrť – Chris Ryan

DO OBCHODU

Toto sú 4 knihy, po ktorých vám odporúčame siahnuť v septembri. Pokiaľ vás však náš výber neoslovil, nevadí. V kníhkupectve Martinus určite nájdete knihu podľa vašich predstáv.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*