10 najpredávanejších kníh za rok 2020

10 najpredávanejších kníh za rok 2020

Aj v novom roku pokračujeme v našej rubrike knižné rebríčky. V redakcii sme si povedali, že by bolo vhodné zosumarizovať knižný rok 2020. Premýšľali  sme nad tým, ako by mal vyzerať rebríček, ktorý by predchádzajúci rok zhodnotil čo najlepšie.

Malo by sa jednať o najlepšie knihy roku. To je však veľmi subjektívne. Každý čitateľ má iný vkus, a aj u nás pri zostavovaní rebríčkov sa často krát nepohodneme. Nevieme si predstaviť tú hádku, ktorá by v redakcii vznikla pri zostavovaní takto širokého rebríčka.

Nakoniec sme sa rozhodli, že zostavenie rebríčka necháme nepriamo na našich čitateľoch, ale vlastne aj na všetkých milovníkov kníh. Rozhodli sme sa, že na to pôjdeme podľa počtu predaných kusov za minulý rok. Je to ukazovateľ, ktorý aj keď síce nepriamo, ukazuje ako boli jednotlivé knihy v minulom roku populárne medzi čitateľmi.

Potom sme však narazili na dva problémy. Chceme riešiť predané knihy v celom svete alebo iba u nás na Slovensku? A ako a od ktorých kníhkupectiev získame presné štatistiky o počte predaných titulov? Keďže čitatelia nášho blogu sú prevažne slovenskí knihomoli, budeme brať do úvahy len predajnosť kníh v našej krajine.

Pri množstve všetkých kníhkupectiev a vydavateľstiev si myslíme, že by nebolo možné dať dohromady presné štatistiky, a preto sme sa rozhodli osloviť len jedno kníhkupectvo so žiadosťou o poskytnutie informácií o počte predaných kusov. Tým kníhkupectvom bol Martinus, ktorému touto cestou ďakujeme za poskytnutie informácií, bez ktorých by nebol možný vznik tohto článku.

Zároveň sa ospravedlňujeme čitateľom za trochu zavádzajúci nadpis. Presný nadpis by mal znieť: 10 najpredávanejších kníh za rok 2020 v kníhkupectve Martinus na Slovensku. Isto však uznáte, že takýto nadpis by bol zbytočne dlhý a pre estetické účely sme ho primerane skrátili. Takže poďakovanie a ospravedlnenie máme za sebou a môžeme sa pustiť na samotný rebríček.

10. Hravé úlohy pre škôlkarov 1.

Na naše prekvapenie sa na desiatom mieste umiestnili Hravé úlohy pre škôlkarov 1. Je to síce prekvapivé, ale na druhú stranu sme radi, že rodičia, ale aj učitelia sa stále dostatočne venujú rozvíjaniu detských schopností a zručností už v tak mladom veku.

Hravé úlohy pre škôlkarov 1. sú plné hier, zábavy, omaľovánok a cvičení, ktoré zabavia deti na celé hodiny. Tento pracovný zošit je v základe čiernobiely, a teda poskytuje deťom dostatok priestoru na vyfarbovanie alebo dokresľovanie podľa vlastných predstáv. Zošit obsahuje úlohy, vďaka ktorým si deti v predškolskom veku cibria myseľ a pripravia sa tak na nástup do školy.

Hravé úlohy pre škôlkarov 1.

9. Gauč alebo šťastie – Maroš Molnár

Kondičný tréner Maroš Molnár sa stal populárnym najmä vďaka televíznej relácií Extrémne premeny Slovensko.V nej pomáhal schudnúť a dostať sa do formy mnohým mužom a ženám. V minulom roku mu vyšla kniha Gauč alebo šťastie, ktorá sa okamžite stala bestsellerom, o čom svedčí aj zaradenie do tohto rebríčka.

Maroš v tejto knihe svojím nasadením, príbehom, ale aj sériou účinných cvičení odovzdáva skúsenosti, ktoré nadobudol rokmi strávenými trénovaním profesionálnych športovcov, ale aj bežných klientov. Okrem toho sa čitateľ z knihy dozvie aj veci z Marošovho súkromia, akými sú napríklad detstvo strávené v Žiari nad Hronom alebo krásny vzťah s manželkou Zuzanou.

Gauč alebo šťastie – Maroš Molnár

8. Manželky po rokoch – Táňa Keleová-Vasilková

Kniha Manželky po rokoch je príbeh štyroch priateliek, ktoré sa poznajú ešte zo školských lavíc. Ich problémy a zážitky zachytila Táňa Keleová- Vasilková v knihe Manželky v čase, keď tieto priateľky mali okolo tridsať rokov.

Po dvadsiatich dvoch rokoch sa autorka k štyrom priateľkám vrátila v pokračovaní, ktoré vyšlo v minulom roku. Po toľkých rokoch prešli ich životy nevyhnutnou premenou. V niečom sa zmenili ony, veľa sa udialo v ich životoch, ale ich túžby a sny zostali podobné tým, ktorých aj pred rokmi mali plnú náruč.

Manželky po rokoch - Táňa Keleová-Vasilková

7. Smršť – Jozef Karika

Na siedmom mieste sa umiestnila najnovšia kniha Jozefa Kariku s názvom Smršť. O uvedenú knihu ste si minulý rok mohli zasúťažiť aj na našom facebooku. Nezabudnite sa staňte fanúšikom našej facebookovej stránky, pretože aj v roku 2021 budeme súťažiť o zaujímavé knihy.

Podobne ako aj predchádzajúce autorove knihy je tento triler inšpirovaný niečím reálnym. V tomto prípade sa jedná o fenomén halného vetra. Keď fúka tento vietor, zvyšuje sa agresivita ľudí, počet vrážd, ale aj samovrážd. Prežite temnú atmosféru spolu s hrdinami románu v mysterióznom slovensko-poľskom pohraničí.

Smršť – Jozef Karika

6. Kráľovstvo – Jo Nesbø

Jo Nesbø jenórsky spisovateľ kriminálnych románov, ktorý sa teší celosvetovej popularite. V Nórsku sa predalo viac ako 2 milióny jeho kníh, ktoré boli preložené do viac ako 40 jazykov. Obrovskú popularitu si získala aj jeho zatiaľ posledná kniha Kráľovstvo. Hrdinom tohto románu je mechanik Roy Opgard, ktorý žije na svojom statku hlboko v horách.

Jeho brat Carl sa po rokoch vracia domov a má plán postaviť luxusný hotel. Royova lojalita voči rodine však prechádza skúškou, keď zistí, že za Carlovými plánmi sa skrýva nenásytnosť a zrada. Z idylky uprostred mrazivej prírody sa stáva temné miesto a Roy sa musí rozhodnúť, čo všetko je kvôli bratovi ochotný obetovať.

Kráľovstvo – Jo Nesbø

5. Vlastnou hlavou –  Marek Vagovič

Prvú päťku najpredávanejších kníh za minulý rok otvára kniha Vlastnou hlavou od Mareka Vagoviča. Kniha ponúka pohľad na trojnásobného premiéra Róberta Fica a jeho stranu Smer z pohľadu investigatívneho novinára, ktorý odhalil viaceré dôležité kauzy.

Vagovič zachytáva príbeh Róberta Fica od začiatku jeho politického života, keď sa bývalý premiér spojil s vplyvnými oligarchami. Podnikatelia, čo založili svoj biznis model na obchodovaní so štátom, zainvestovali a vyplatilo sa. Vďaka túžbe byť na vrchole sa Fico stal ich dlžníkom. Autor v tejto knihe odhaľuje pozadie fungovania vysokej politiky a blízkych straníkov Smeru.

Vlastnou hlavou -  Marek Vagovič

4. Malé ženy – Louisa May Alcott

Príbeh štyroch sestier prvý raz uzrel svetlo sveta už v 19. storočí. Jedná sa o príbeh, ktorý stále ďalším generáciám matiek a dcér ukazuje hodnotu rodiny, priateľstva, odpustenia a života v pravde a láske. Dej knihy Malé ženy sa odohráva v časoch americkej občianskej vojny, do ktorej narukoval aj otec rodiny Marchovcov.

Jeho manželka a dcéry prežívajú ťažké obdobie sprevádzané chorobami, chudobou a mnohými inými problémami. Bezstarostné dievčatá sa za krátky čas menia na skutočné malé ženy schopné čeliť aj tým najťažším výzvam. O tom, že je kniha naozaj nadčasová svedčí fakt, že aj napriek svojmu pokročilému veku, bola aj v roku 2020 štvrtou najpredávanejšou knihou na Slovensku.

Malé ženy - Louisa May Alcott

3. Klbko zmijí – Dominik Dán

Aj keď sa o pravej identite Dominika Dána medzi fanúšikmi vedú spory, jedno je isté. V súčasnosti patrí medzi najúspešnejších slovenských autorov a jeho knižky sa pravidelne zaraďujú medzi bestsellery. V knihe Klbko zmijí prináša príbeh o dvoch vraždách, ktoré spolu zdanlivo nesúviseli. Neznámy strelec popravil doma okresného prokurátora a dva dni na to aj kandidáta na starostu okrajovej mestskej časti.

Vyšetrovanie začne naberať jasnejšie kontúry, až keď sa detektívom podarí nájsť dobre schovanú asistentku zavraždeného prokurátora. Z jej výpovedi naberie vyšetrovanie úplne nový smer, ktorý musia detektívi z oddelenia vrážd pred nadriadenými tajiť. Postupne narastá podozrenie, že im niekto z hora pozerá na prsty a snaží sa s prípadom manipulovať.

Klbko zmijí – Dominik Dán

2. Vlastnou hlavou 2 –  Marek Vagovič

Knihu od Mareka Vagoviča máme v tomto rebríčku už po druhý krát, dokonca na striebornej pozícií. Vlastnou hlavou 2 je pokračovaním prvej knihy, ktorá ponúka strhujúce príbehy zo zákulisia Smeru, tentokrát doplnené o výpovede ľudí z bezpečnostných zložiek, ako aj blízkeho okolia Róberta Fica.

Kniha nemá za cieľ chronologicky mapovať roky 2016 až 2020, ale ponúka autorov osobný pohľad na udalosti, ktoré podľa neho umožnili bielym golierom mafie a oligarchom ukradnúť štát. Knihy Mareka Vagoviča mizli v roku 2020 z pultov kníhkupectiev ako teplé rožky a takmer sa stal najúspešnejším autorom. To by však prvé miesto nemohol obsadiť autor, ktorého meno bolo v tomto rebríčku už tiež raz spomenuté.

Vlastnou hlavou 2 -  Marek Vagovič

1. V tieni – Dominik Dán

Reč je, samozrejme, o Dominikovi Dánovi, ktorý sa podobne ako Marek Vagovič v rebríčku najpredávanejších kníh taktiež umiestnil dvakrát. Zatiaľ  však čo Vagovič obsadil so svojimi knihami miesta 5 a 2, Dán si odniesol bronzovú a zlatú medailu. Jednoznačne najpredávanejšou knihou v minulom roku bola jeho novinka V tieni aj napriek tomu, že vyšla až ku konca roka.

Kniha V tieni sa odohráva začiatkom deväťdesiatych rokov, keď na scénu vstupuje sériový vrah Ondrej, zanechávajúci krvavé stopy v troch krajinách. Detektívovi Krauzovi nikto neverí, že vo vraždách bude pokračovať. Márne bojuje s vrchnosťou, jeho nadriadení sa obávajú paniky. Proti Krauzovej logike stojí šikovná taktika vraha – medzi útokmi robí nepochopiteľne dlhé pauzy. Práve počas jednej z nich sa stala bizarná vražda, ktorá preverí trpezlivosť, postreh a dedukciu detektívov.

V tieni – Dominik Dán

To bol rebríček 10 najpredávanejších kníh na Slovensku za rok 2020. Podotýkame, že štatistiky predajnosti nám poskytlo kníhkupectvo Martinus. Na svojom blogu Martinus dokonca zostavil rebríček až 20 najpredávanejších kníh za minulý rok. Okrem toho tam nájdete aj rebríček TOP 20 najpredávanejších elektronických kníh, audio kníh, hudby, ale aj filmov z roku 2020.  Ak vám tento článok nestačil a chcete vedieť viac, tak sa utekajte pozrieť na ich blog.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*