RECENZIA: Rod zeme a krvi

Recenzia: Rod zeme a krvi – Bonio.sk

Rod zeme a krvi je debut americkej autorky Sarah J. Maas v žánri fantasy pre dospelých.  Je to prvý diel série. Táto autorka je predovšetkým známa svojimi bestsellermi v žánri fantasy pre mládež.

Hlavnou postavou knihy je Bryce Quinlan, ktorej pomerne bezstarostný život sa zosype za jednu tragickú noc. Skupinu jej najbližších priateľov zavraždí démon. Človek obvinený z tohto činu, sa okamžite dostáva za mreže. Bryce, ktorá tu stratila svoju najlepšiu priateľku, je touto udalosťou značne poznačená a stáva sa osamelou. Dva roky po tragédií sa podobné vraždy opäť začínajú opakovať a Bryce sa dostáva doprostred vyšetrovania. Hoci stále bojuje s vlastnými démonmi, pre svojich priateľov je ochotná urobiť všetko.  I keď to znamená spolupracovať s anjelom, ktorý sa za svoje skutky z minulosti dostal do otroctva. Hunt Athalar dostane od svojho pána ponuku, ktorú nemôže odmietnuť. Ak s pomocou Bryce dokáže tento prípad vyriešiť, jeho sloboda bude nadosah.

Syrinx kráčajúc v kruhu zakňučal, jeho pazúry cvakali na drevenej podlahe.
„Sľúbila som Fury, že neurobím nič hlúpe,“ povedala Bryce s očami na Syrinxovom vypálenom tetovaní. „Nepovedala som, že neurobím niečo rozumné.“

Môj názor

Ako prvé musím upozorniť na to, že Sarah J. Maas je jednoznačne moja najobľúbenejšia aktívna autorka. V dôsledku toho môj názor na Rod zeme a krvi môže pôsobiť príliš pozitívne. Realita však je, že Sarah jednoducho píše presne tak, ako to mne vyhovuje a podľa veľkého úspechu všetkých jej kníh nie som jediná, čo to tak cíti. Jej umenie vytvoriť dokonalú rovnováhu medzi rôznymi aspektami príbehu je pre mňa úplne ohurujúce. Z každého slova v jej príbehoch je jasné, že svoje postavy má veľmi dobre premyslené a predovšetkým ich má ona sama nesmierne rada.

Ako pri všetkých príbehoch spadajúcich do žánru high fantasy, aj v Rode zeme a krvi bolo zo začiatku trošku problematické sa zorientovať. Prvých 100 strán som sa snažila pochopiť všetky súvislosti, historické fakty, minulosť hrdinov a predovšetkým si zapamätať ich mená. Tento žáner je však tým známy a preto, kto sa rozhodne túto knihu čítať, mal by s touto skutočnosťou počítať. Koniec koncov kniha má 600 strán. Ak sa na prvých 100 človek potrebuje zorientovať, z príbehu mu to až tak veľa neukrojí.

Musím sa priznať, že prvé dve tretiny knihy boli mierne pod moje očakávania. Upozorňujem však, že moje očakávania boli o dosť vyššie ako pri knihách od iných autorov. Nemôžem určite tvrdiť, že by to bolo nudné či nekvalitne napísané. Jednoducho som rozmaznaná ostatnými knihami od Sarah J. Maas, ktoré som čítala so zatajeným dychom od začiatku do konca. Keď som prišla k poslednej tretine knihy, autorka si jednoznačne obhájila svoje prvenstvo v mojom rebríčku. Emočný kolotoč, na ktorom som sa ocitla, som nedokázala a ani nechcela zastaviť, až kým som nedočítala posledné slovo tejto knihy. Nečakané zvraty, veľké odhalenia a výborná miera napätia mi nedovolili pustiť tento príbeh z ruky. Neraz som čítala cez slzy a preklínala bezcitné srdce autorky alebo sa počas čítania natoľko usmievala, že to mohlo vyvolať v ľuďoch, čo so mnou komunikovali, obavy.

Recenzia: Rod zeme a krvi

Rod zeme a krvi ako aj ostatné diela tejto autorky obsahujú doslova recept na moje čitateľské šťastie. Maasová vie presne koľko akcie, romantiky, opisu prostredia a udalostí do príbehu zakomponovať, aby bol v perfektnej harmónií. Verím, že každý si tam vie nájsť to svoje.

Postavy v tomto príbehu ma úplne nadchli. Z môjho pohľadu boli dobre prepracované, čo je vzhľadom k ich počtu obdivuhodné. Keďže toto je séria a v ďalších rokoch by sme sa mali dočkať pokračovania, vidím veľký potenciál v nejednej postave, ktorá možno v tomto dieli nedostala dostatočný priestor zažiariť. U niekoľkých v to určite dúfam.

Hlavná hrdinka tohto príbehu môže byť pre niekoho mierne problematická. Autorka ju jednoznačne nevykreslila ako dokonalú osobu, ktorá z času na čas robí aj nesprávne rozhodnutia. Avšak počas príbehu som jednoznačne videla jej posun v nejednej oblasti. Toto sa netýka len jej, ale aj ostatných postáv, ktoré boli súčasťou príbehu. Nesmierne obdivujem schopnosť zakomponovať vedľajšie postavy, schopné zanechať v čitateľovi hlbokú stopu, i keď im venovaný čas v príbehu nebol až tak rozsiahly.

Hlavný hrdina bol pre mňa trošku sklamaním. Nebol až tak zaujímavý, čo následne trošku ubralo z môjho nadšenia z romantického aspektu knihy. Opäť to však porovnávam s hlavnými hrdinami z ostatných kníh tejto autorky, ktorí nasadili latku pomerne vysoko.

Hneď od začiatku príbehu bolo jasné, že si nespochybniteľne niesol otlačok autorky. Boli tam zakomponované mnohé opakujúce sa prvky spoločné s jej ďalšími knihami. Verím, že toto môže niektorých čitateľov obťažovať. Predovšetkým, ak vám jej štýl nevyhovuje a nepáčia sa vám jej iné diela, je možné, že ani v tomto nenájdete zaľúbenie. Na druhej strane sa môže stať, že sa autorka jedného dňa rozhodne všetky jej knižné vesmíry prepojiť a tieto podobnosti začnú dávať zmysel… Ale nechajme konšpiračné teórie teóriami. Mne osobne opakujúce sa témy s jej ostatnými knihami neprekážajú.

Zhodnotenie

Táto kniha práve vychádza v slovenskom jazyku a neostáva mi nič iné, ako ju vrelo odporučiť každému, kto by mal záujem si ju prečítať. Sarah J. Maas považujem za majsterku svojho remesla a jej knihy sú podľa môjho názoru vynikajúce. Nemôžem povedať, že je to čítanie, ktoré vám dovolí nazrieť hlboko do svojho vnútra a odhaliť podstatu pozemského života. Avšak čítať Rod zeme a krvi bolo pre mňa nesmiernym potešením a zábavou. Prepracované postavy, pútavý dej a nečakané zvraty, toto všetko prispieva k prvotriednemu čitateľskému zážitku, ktorý táto kniha poskytuje.

Aj keď Rod zeme a krvi nepovažujem za najlepšie dielo tejto autorky, jednoznačne si stojím za svojím hodnotením 5/5. Ako správna fanúšička budem netrpezlivo čakať na publikáciu pokračovaní tejto série. Dúfam, že Sarah J. Maas sa nerozhodne zavesiť svoju klávesnicu na klinec a tak obrať množstvo svojich čitateľov o náhľad do sveta jej čarovnej fantázie.

Ďalšie informácie

VYDAVATEĽSTVO: Slovart
ORIGINÁLNY NÁZOV: House of Earth and Blood
ROK VYDANIA: 2020
ŽÁNER: fantasy
POČET STRÁN: 624
VÄZBA: pevná väzba s prebalom

Túto knihu môžete nájsť v týchto e-shopoch. Aktuálnu cenu zistíte po stlačení príslušného tlačidla.

Martinus Panta Rhei Gorila.sk

Hodnotenie: 5/5

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*