Knižky Piesne ľadu a ohňa zoradené od najhoršej po najlepšiu

Knižky Piesne ľadu a ohňa zoradené od najhoršej po najlepšiu

Po úspechu predošlého článku o Harry Potterovi prichádzame s ďalším rebríčkom. Tentoraz sme sa rozhodli venovať fenoménu Hra o tróny, ktorý si získal popularitu najmä vďaka seriálovému spracovaniu od HBO. Mnoho čitateľov to možno nevie, ale knižná séria sa nevolá Hra o tróny. Názov Hra o tróny nesie len prvá kniha. Celá sága nesie označenie Pieseň ľadu a ohňa.

Vieme, že nasledujúci článok bude čítať mnoho fanúšikov tejto knižnej série, ale isto sa nájdu aj takí, ktorí s týmito knihami ešte nemali tú česť. Pre ich informáciu uvádzame, že autor G.R.R. Martin túto knižnú sériu ešte nedokončil. Zatiaľ vyšlo len 5 kníh z celkového počtu 7. Logicky preto budeme v tomto rebríčku určovať poradie len pre tie knihy, ktoré už vyšli.

Upozorňujeme, že 2 knihy boli v slovenskom vydaní rozdelené na 2 časti. Búrka mečov bola rozdelená na prvú časť s názvom Oceľ a meč a druhú časť, ktorá nesie názov Krv a zlato. Piata kniha zas bola rozdelená na Sny a prach a Po hostine. V tomto rebríčku budeme tieto rozdelené časti brať ako jednu samostatnú knihu v oboch prípadoch.

V našom rebríčku nebudeme brať do úvahy ani knihy stojace mimo hlavnú ságu, akými sú napríklad Rytier siedmich kráľovstiev alebo encyklopedické knihy Oheň a krv a Svet ladu a ohňa. Ešte upozorňujeme, že článok obsahuje SPOILERY, preto všetci tí, ktorí začali čítať tento článok a ešte neprečítali celú ságu, okamžite prestaňte čítať a choďte to napraviť. No a vy ostatní sa poďte spolu s nami pozrieť na náš rebríček.

5. Hostina pre vrany

Za najhoršiu knihu v redakcii sme zvolili knihu s poradovým číslom 4. V tejto knihe sa dej posúva len veľmi pozvoľna. Jasné, rozvíjajú sa dejové linky v Dorne a na Železných ostrovoch, ale v porovnaní s ostatnými linkami nie sú až tak zaujímavé. Podľa nášho názoru knihe veľmi ublížilo, že sa dej venuje menej zaujímavým postavám akými sú Sam, Cersei alebo Brienne a úplne vynecháva príbeh Jona, Tyriona alebo Daenerys.

Predstavte si, aké muselo byť sklamanie fanúšikov, keď po skvelej tretej knihe, ktorá bola nabitá zaujímavými udalosťami, dostali knihu, v ktorej sa prakticky nič nestalo. Ich sklamanie bolo o to väčšie, že na túto knihu museli čakať dlhých päť rokov. Samozrejme, v porovnaní s príbehmi od iných autorov sa nejedná o zlú knihu. Len ju považujeme za najslabšiu z celej ságy.

Hostina pre vrany

4. Tanec s drakmi

Tanec s drakmi je zatiaľ posledná vydaná kniha. Na rozdiel od štvrtej knihy sa, aspoň podľa nás, zameriava na zaujímavejšie postavy ako jej predchodca. Čo sa však týka deja, tak musíme priznať, že dejová linka Daenerys nám príde trochu odtrhnutá od príbehu celej ságy a celkovo nie až tak zaujímavá.

G.R.R. Martin sa rozhodol do deja pridať ďalšiu postavu, ktorá môže v budúcnosti poriadne zahýbať dejom. My sa však obávame, či postava Mladého Gryfa nie je už „príliš,“ a či tým Martin nerozvinul zbytočne veľa dejových línií, ktoré nebude vedieť zakončiť dostatočne kvalitne v nadchádzajúcich knihách. Keďže sa posledné 2 knihy umiestnili v tomto rebríčku najhoršie, robí nám to vážne obavy.

Tanec s drakmi

3. Súboj kráľov

V druhej knihe tejto série G.R.R. Martin rozvinul niekoľko dejových liniek, ktoré začal v prvom diely. Či už sa jedná o výpravu Nočnej hliadky na Sever od Múru, Daenerysine putovanie spoločne s drakmi či boje vo Vojne piatich kráľov. V  knihe tiež máme skvele spracovanú Bitku pri Čiernej vode, ktorú si musel vychutnať každý fanúšik tejto série.

Okrem dejových liniek z predošlej knihy autor zakomponoval aj niekoľko nových, čo súvisí najmä s príchodom nových postáv, akými sú napr. Renly, Stannis alebo Davos. Pozadu však neostali ani staré postavy, a najmä Tyrion v tejto knihe prechádza skvelým charakterovým vývojom. Súboj kráľov jednoducho výborne pripravil pôdu pre udalosti, ktoré sa stanú v nadchádzajúcej časti.

Súboj kráľov

2. Hra o tróny

Táto kniha to všetko začala a zároveň nastavila štandardy, ktoré len máloktorá fantasy sága dokázala prekonať. Skvele napísané postavy, ktoré nie sú čierne alebo biele, fantastická mytológia, príbeh poňatý z viacerých uhlov pohľadu, skvele zakomponované intrigy a náznaky nadchádzajúcich udalostí, ktoré si čitateľ v danej chvíli ani neuvedomí.

Príbeh prvej knihy sa zameriava najmä na starobylý rod Starkov. Autor nás zoznamuje s jednotlivými členmi, rozvíja ich charaktery, núti čitateľa, aby si ich obľúbil, a potom zrazu ako blesk z jasného neba príde nečakaná smrť.  Dovtedy niečo nevídané a naozajstný šok pre všetkých čitateľov. Toto je kniha, ktorá spôsobila, že v súčasnosti už takmer každý človek počul o fenoméne zvanom Hra o tróny.

Hra o tróny

1. Búrka mečov

Najvyššie sa v našom rebríčku umiestnila tretia kniha s názvom Búrka mečov. Nielenže sa jedná o najlepšiu knihu zo série, jedná sa aj o jednu z najlepších fantasy kníh vôbec. Pokiaľ bolo v Súboji kráľov príliš veľa bojovania a v Hre o tróny príliš veľa rozprávania, tak v tejto knihe sme dostali perfektnú kombináciu oboch.

Vojna piatich kráľov sa v tejto knihe skončí. Bohužiaľ spôsobom, ktorý prinúti nejedného fanúšika odložiť knihu, len aby po chvíli po nej zas rýchlo skočil a hltal ďalšie stránky. Šok spôsobený prvou knihou je nič v porovnaní s tým, čo si G.R.R. Martin prichystal pre čitateľov v tejto knihe. Toto je kniha, ktorá mení sladkých chlapcov leta na drsných mužov zimy.

Búrka mečov

Každému fanúšikovi Piesne ľadu a ohňa sme sa týmto rebríčkom určite nezavďačili. Je to úplne pochopiteľné, a preto budeme radi, keď sa s nami podelíte o vaše poradie. Tak neváhajte a napíšte nám ho do komentára.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*