Harry Potter knižky od najhoršej po najlepšiu

Harry Potter knižky od najhoršej po najlepšiu

V redakcii sme sa rozhodli, že nadišiel čas obohatiť náš web o ďalšiu rubriku. Keď sme tak premýšľali nad tým, čo by to mohlo byť, uvedomili sme si, že v súčasnosti sú populárne rôzne rebríčky, porovnania, Top 10 a podobne. Preto sme sa aj my nakoniec rozhodli, že pridáme rubriku knižné rebríčky.

Druhým problémom bolo, akým rebríčkom začneme našu novú rubriku. Prechádzali sme nielen našou knižnicou, ale aj kníhkupectvami, keď sme si uvedomili, že nedávno vyšiel krásny box všetkých 7 kníh o mladom čarodejníkovi Harry Potterovi, ktorého príbehy priviedli k čítaniu nemalú časť našej redakcie.

Škaredo sme sa mýlili, keď sme si mysleli, že najväčšími problémami je výber rubriky a témy. Ako sa ukázalo, najväčším problémom bolo samotné zostavenie poradia týchto kníh. Na zostavovaní rebríčka sa podieľali celkovo 4 členovia našej redakcie, pričom by ste nenašli 2 ľudí, ktorí by zostavili rebríček podobne. Po dlhých debatách sme nakoniec prišli s výsledným poradím.

Len pre úplnosť uvádzame, že rebríček sa týka len kníh základnej ságy. Do rebríčka sme nezaradili doplnkové knihy, akými sú Fantastické zvery a ich výskyt, Metlobal v priebehu vekov a Rozprávky barda Beedla. Takisto sme nebrali do úvahy kontroverznú knihu Harry Potter a Prekliate dieťa, ktorá rozdeľuje fanúšikov na 2 nezmieriteľné tábory.

Náš rebríček sa týka len základných 7 kníh. Dosť však už bolo zbytočného písania. Poďme sa spolu pozrieť na výsledný rebríček. A ešte malé upozornenie: Článok obsahuje SPOILERY, a preto by ste sa mu mali vyhnúť, pokiaľ ste zatiaľ tieto knihy nečítali.

7. Harry Potter a Tajomná komnata

Za najslabšiu časť považujeme u nás v redakcii knihu s poradovým číslom 2. Po sľubnom rozbehu série prišla kniha, ktorá kvalitou zaostala oproti prvej časti. V tejto knihe nám bol predstavený rasizmus medzi čarodejníkmi a muklami, ako aj postavenie domácich škriatkov v čarodejníckom svete. Pre mladších čitateľov to možno nebolo príjemné čítanie, ale urobilo to Rowlingovej svet uveriteľnejším, pretože ako iste viete, ľudia nie sú dokonalí ani v skutočnom svete.

Skamenenie študentov a mačky, vražda na dievčenských záchodoch, obrovské pavúky a hrôzostrašný bazilisk robia z tejto knihy jednu z najstrašidelnejších v sérií. Takisto nám z pár kapitol vypadla Hermiona, čo pravdepodobne kvalite knihy trochu ublížilo. Každopádne, nemyslíme si, že sa jedná o zlú knihu, len pre nás je z celej série najslabšia.

Harry Potter a Tajomná komnata

6. Harry Potter a Polovičný princ

Na predposlednom mieste sa u nás paradoxne umiestnila predposledná kniha. Harry Potter a Polovičný princ je kniha, ktorá začína niekoľkými katastrofami. Je to jasný znak toho, že Voldemort je zo dňa na deň silnejší a spolu so smrťožrútmi sa naplno pustil nielen do terorizovania čarodejníkov, ale aj muklov.

Kniha má po celý čas poriadne napätú atmosféru, rozvíja niekoľko dejových liniek a poriadne posúva charakterový vývoj u niektorých postáv. Občas sa však zdalo, ako keby dochádzalo k určitému opakovaniu deja. Našťastie koniec pre čitateľov prichystal niekoľko naozaj zaujímavých zvratov a poriadne navnadil na poslednú časť.

Harry Potter a Polovičný princ

5. Harry Potter a Ohnivá čaša

Kniha, ktorá priniesla určitú zmenu v sérií. Práve v tejto knihe začalo byť čitateľom jasné, že hlavné postavy už nie sú deťmi, ale pomaly dospievajú. Harry vstúpil do čarodejníckeho turnaja a niekoľkokrát bol blízko smrti. Istú dobu musel znášať opovrhnutie a posmešky celej školy. Zasiahlo ho to o to viac, že sa od neho odvrátil aj Ron a Harry tak stratil na istú dobu oporu vo svojom najlepšom kamarátovi.

Kniha nám predstavila niekoľko udalostí, ktoré sme predtým nepoznali. Či už sa jednalo o Svetový pohár v metlobale, Trojčarodejnícky turnaj alebo Vianočný ples. Všetky kapitoly o týchto udalostiach boli naozaj podarené.  Rowlingová tiež do tejto knihy priviedla množstvo nových a zaujímavých postáv. No a koniec? Ten bol na ,,potterovku“ poriadne temný a nastolil smer, akým sa budú uberať ďalšie časti.

Harry Potter a Ohnivá čaša

4. Harry Potter a Fénixov rád

Kniha, v ktorej vstúpila do deja asi najnenávidenejšia postava celej ságy, a síce nová učiteľka obrany proti čiernej mágií Dolores Umbridgová. Tá Harrymu poriadne strpčovala život počas celej knihy. Okrem nej sa Harry musí vysporiadať s tým, že mu takmer nikto neverí to, že sa Voldemort vrátil, formovaním Dumbledorovej armády a zvládnutím, resp. nezvládnutím hodín oklumencie.

Do deja sa viac ako kedykoľvek predtým zapájajú aj pubertálne výkyvy nálad a peripetie s prvou láskou, čo nebolo všetkým fanúšikom tak úplne po chuti, avšak na druhú stranu tým Rowlingová dobre vykreslila vnútorný svet dospievajúceho chlapca. Na konci opäť prichádzame o dôležitú postavu a konečne sa dozvedáme o prepojení medzi Harrym a Voldemortom.

Harry Potter a Fénixov rád

3. Harry Potter a Kameň mudrcov

Na treťom mieste sa v našom rebríčku umiestnila kniha, ktorá to celé odštartovala. V prvom diele spoznávame mladého chlapca, ktorý žije pod schodami u svojho strýka a tety, ktorí sa k nemu nesprávajú práve najlepšie. Následne mu však sova doručí list, ktorý zmení celý jeho doterajší život.

Spolu s ním spoznáme čarodejnícky svet a všetko, čo k tomu patrí. Či už sa jedná o správcu Rokfortských lesov a hájov, Gringottbanku, čokoládové žabky, Weasleyovcov , Rokforstký expres alebo samotný Rokfort. Je to úžasný začiatok skvelej knižnej série a my musíme priznať, že pri opätovnom čítaní tejto časti sa nám vracajú príjemné nostalgické pocity z čias, keď sme túto knihu čítali po prvý raz.

Harry Potter a Kameň mudrcov

2. Harry Potter a Dary smrti

Úvodnú knihu o jedno miesto preskočila kniha posledná. V tejto knihe sa už Harry nevrátil do Rokfortu, ale spolu s Ronom a Hermionou pátrali po zvyšných horcruxoch. Zmena prostredia knihe jednoznačne prospela a my sme tak dostali pár zaujímavých kapitol, ktoré sa neodohrávali v známom prostredí Rokfortu.

Vyvrcholenie knihy sa však už prenieslo do Rokfortu a samotná Bitka o Rokfort patrí k najlepším a najemotívnejším častiam celej ságy. Vykúpenia u fanúšikov sa dočkal aj profesor Severus Snape, z ktorého sa vďaka tejto knihe vykľula jedna z najlepšie napísaných literárnych postáv. Posledná kniha nie je úplne bez chýb, ale aj tak sa jedná o dôstojné zakončenie celej ságy a v našom rebríčku je od nej lepšia iba jedna jediná kniha.

Harry Potter a Dary smrti

1. Harry Potter a Väzeň z Azkabanu

Na prvom mieste v našom rebríčku sa umiestnil Harry Potter a Väzeň z Azkabanu. Úžasná kniha, v ktorej nám boli predstavené hneď dve z najobľúbenejších postáv celej série – Remus Lupin a Sirius Black. Okrem toho sa tu prvýkrát objavili aj dementori, hrozba, z ktorej mal Harry snáď ešte väčší strach ako z Voldemorta.

Väzeň z Akazabanu je naozaj skvele napísaná kniha, ktorá obsahuje všetko, čo by dobrá kniha mala mať – výborný príbeh, nebezpečného protivníka, zaujímavé postavy a v neposlednom rade niekoľko famóznych dejových zvratov. Paradoxne sa jedná o jedinú časť, kde takmer úplne absentuje Voldemort. Aj napriek tomu táto kniha zosobňuje všetko to, prečo sme si Harryho Pottera tak strašne zamilovali. 

Harry Potter a Väzeň z Azkabanu

Je nám jasné, že tento rebríček mohol mnohých z vás poriadne naštvať. Aj u nás v redakcii boli na jednotlivé knihy rôzne názory a je pochopiteľné, že sme sa netrafili do vkusu mnohých čitateľov. Určili by ste finálne poradie inak? Tak neváhajte a napíšte nám váš rebríček do komentára.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*