Knižné tipy #8 – vianočný špeciál

Knižné tipy 8 - Bonio.sk

December je posledným mesiacom roka a zároveň prvým zimným mesiacom. Je to mesiac, v ktorom sa snažíme, niekedy až príliš narýchlo, uzavrieť všetko, čo sme v danom roku ešte nestihli dokončiť. 

Od nepamäti sa december spája najmä s vianočnými sviatkami. Vianoce, sviatky pokoja a radosti, sú slávené miliardami ľudí po celom svete. Sú tým najkrajším obdobím v roku. Pre mnohých z vás znamenajú najmä zhon a stres pri nákupe vianočných darčekov alebo príprave vianočnej večere .

Skúsme však tento rok trochu spomaliť a užiť si ich pravý význam. Preto strávte počas sviatkov čo najviac času s vašou rodinou, blízkymi a priateľmi. Veríme, že takto strávený čas určite nebudete ľutovať.

My knihomoli však vieme, že vianočné sviatky sú tiež ideálny čas na dlhé nočné čítanie. Veľa z vás na druhý deň nemusí vstávať do školy alebo práce, a tak ráno môže dospať čas, ktorý večer pohltila zaujímavá knižka.

Preto sme sa rozhodli tieto knižné tipy trochu ozvláštniť. V tomto článku vám dáme tipy na 4 knihy, ktoré vychádzajú v poslednom mesiaci roka. Okrem toho vám však dajú svoj osobný tip aj 4 členovia našej redakcie. Veríme, že sa vám tieto knižné tipy budú páčiť a vy tak nájdete zaujímavý darček, ktorým potešíte seba alebo svojich najbližších.

1. Ikabog – Joanne K. Rowlingová

Ikabog je nový napínavý príbeh od svetoznámej rozprávačky Joanne K. Rowlingovej o sile pravdy, nádeje a priateľstva. Kráľovstvo Blahobytia bolo kedysi najšťastnejším na svete. Malo kopy zlata, kráľa s najelegantnejšími fúzmi a mäsiarov, syrárov a cukrárov, ktorí pripravovali také vynikajúce jedlá, až ľudom pri ich jedení tiekli slzy radosti.

Všetko by bolo dokonalé, nebyť pochmúrnych hmlistých Mokradí na severe, ktoré boli podľa legendy domovom obludného ikaboga. Všetci rozumní obyvatelia Blahobytia vedeli, že ikabog je iba legenda, ktorou sa strašia neposlušné deti. Legendy sú však zvláštne, pretože niekedy začnú žiť vlastným životom.

Ikabog – Joanne K. Rowlingová

DO OBCHODU

2. V tieni – Dominik Dán

V decembri vychádza aj najnovšia kniha Dominika Dána, ktorá nesie názov V tieni. Začiatkom deväťdesiatych rokov vstupuje na scénu najznámejší sériový vrah Ondrej, zanechávajúci krvavé stopy v troch krajinách. Krauzovi nikto neverí, že bude pokračovať, a že spoločnosť stojí iba na začiatku série brutálnych znásilnení a vrážd.

Márne bojuje s vrchnosťou, jeho nadriadení mu neveria a obávajú sa paniky. Proti Krauzovej logike stojí šikovná taktika vraha – medzi útokmi robí nepochopiteľne dlhé pauzy, ktorých význam nevedia detektívi rozlúštiť. Práve počas jednej z nich sa stala bizarná vražda, ktorá preverí ich trpezlivosť, postreh a dedukciu.

V tieni – Dominik Dán

DO OBCHODU

3. Temná veža 7: Temná veža – Stephen King

Púť k Temnej veži je dlhá a ka je iba koleso. Na začiatku posledného dobrodružstva je Rolandov ka-tet roztrúsený v rôznych časoch a svetoch. Len čo sa tet opäť spojí, priatelia sa vydajú na cestu do sídla vlkov v Hrome, aby odhalili, načo potrebujú služobníci karmínového kráľa mozgy dvojčiat z Cally Bryn Sturgis.

Odpoveď je desivá a priamo súvisí s Rolandovou výpravou za Temnou vežou, ktorá je čoraz bližšie. Podarí sa ju pištoľníkovmu ka-tet nájsť a vystúpiť na jej vrchol? Nebude cena, ktorú za to zaplatia, privysoká?

Temná veža – Stephen King

DO OBCHODU

4. Temné piesky – Robert Bryndza

Profesorku kriminológie Kate Marshallovú čaká počas potápačskej výpravy šokujúci objav. V hlbinách priehrady Temné piesky nájdu zachytenú mŕtvolu mladého chlapca. Polícia príliš rýchlo usúdi, že sa utopil bez cudzieho zavinenia. Kate na to však má iný názor.

Je to ďalšie v rade záhadných úmrtí, ktoré súvisia s okolitými slatinami a s mýtickým fantómom, čo vraj striehne v hustej hmle. Keď zmizne profesorka, ktorá skúma pôvod miestnych legiend, Kate a jej spolupracovník Tristan musia rýchlo konať.

Temné piesky – Robert Bryndza

DO OBCHODU

5. 1984 – George Orwell

Ako sme písali už v úvode, tento článok ozvláštnia ešte aj tipy jednotlivých členov našej redakcie. Zakladateľ webu Maroš vybral legendárny román Georga Orwella 1984 (recenziu nájdete tu). Je to podľa neho najlepšia kniha, ktorú prečítal v tomto roku.  Hlavným hrdinom románu je úradník Winston Smith, ktorý žije vo svete, kde je každý jeho krok kontrolovaný Veľkým bratom.

Orwell v tomto románe obžaloval totalitné režimy a zároveň varoval pred všetkými vládami, ktoré chcú obmedzovať práva a osobné slobody vlastných občanov. Maroš odporúča prečítať si tento román každému aspoň raz za život, lebo pri jeho čítaní si čitateľ uvedomí aká je sloboda a demokracia dôležitá.

1984 – George Orwell

DO OBCHODU

6. Smrtiace tajnosti – Robert Bryndza

Redaktora Zuzana vyberá titul Smrtiace tajnosti, a Robert Bryndza sa do tohto výberu tak dostáva už druhýkrát. Poviete si, téma smrti ako tip na knihu na Vianoce? Prekvapivé, ale áno. Kniha je poslednou zo série kníh o policajnej vyšetrovateľke Erike Fosterovej. Šéfinšpektorka Erika Fosterová so svojím tímom rieši vraždu mladej, dvadsaťdva ročnej tanečnice Marissy Lewissovej.

Vrah ju chladnokrvne zavraždil v predzáhradke jej domu. Dej sa výborne zamotáva, je pretkaný potenciálnymi vrahmi a prekvapivými zvratmi. Autor je naozaj majster pera. Určite si ju prečítajte práve teraz, v období Vianoc, keď je času na dobrú knihu viac. A spojitosť knihy s Vianocami? Trošku morbídna, ale dej knihy sa odohráva presne na Štedrý večer. 

Smrtiace tajnosti – Robert Bryndza

DO OBCHODU

7. Anna zo Zeleného domu – Lucy Maud Montgomery

Správkyňa nášho instagramu Simonka vybrala knihu Anna zo Zeleného domu. Detská predstavivosť a radosť z maličkostí – presne to je Anna zo Zeleného domu, a presne to Simonka podľa vlastných slov v roku 2020 potrebovala. Ľahké čítanie pre všetky generácie, v ktorom vás zasnívaná protagonistka prevedie svojim životom od momentu, kedy si ju omylom adoptovali starší súrodenci na pomoc okolo domu.

Chceli chlapca… prišla však Anna a svojim neustávajúcim štebotom opäť naplnila ich domček nadšením zo života. Príbeh, ktorý vám určite netreba predstavovať. Ak ste sa však s Annou zoznámili až seriálom Anne With an E, prečítať si sériu od Lucy Maud Montgomeryovej považuje Sisa za nutnosť. Prežite si s ‘Mrkvou’ jej neskreslené huncútstvá, oddané priateľstvá, popierané lásky a všetko, čo patrilo k životu v Zelenom dome.

Anna zo Zeleného domu – Lucy Maud Montgomery

DO OBCHODU

8. Vrania šestka – Leigh Bardugo

Redaktorka Zuzka sa rozhodla siahnuť po knihe Vrania šestka na základe veľkého množstva pozitívnych ohlasov. Tento fantasy príbeh o skupine šiestich kriminálnikov, ktorých úlohou je vlámať sa na Ľadový dvor a vyslobodiť jedného z väzňov, ju bavil od prvej do poslednej strany.

Vďaka obrovskému napätiu deja, ale aj vynikajúcej dynamike postáv knižku nedokázala pustiť z rúk. Nakoniec jej neostalo nič iné ako vrelo odporučiť tento výborne napísaný príbeh, patriaci k jej najobľúbenejším, aj vám.

Vrania šestka – Leigh Bardugo

DO OBCHODU

Toto bolo dokopy 8 tipov na knihy, ktorými môžete pod vianočným stromčekom potešiť seba alebo svojich blízkych.. Pokiaľ vás tento výber veľmi neoslovil, tak nevadí. Na Martinuse nájdete ďalšie skvelé tipy na vianočné darčeky.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*