RECENZIA: Hobit

Recenzia: Hobit– Bonio.sk

Hobit je detská fantasy kniha napísaná anglickým autorom J.R.R. Tolkienom. Túto knihu pôvodne písal pre svoje deti, no od jej publikácií v roku 1937 sa aj s jeho ďalšími dielami, teší obrovskému úspechu. Hobit by sa dal označiť za nultý diel v trilógií Pána Prsteňov.

V tomto príbehu sa stretávame s niekoľkými postavami vystupujúcimi v Pánovi Prsteňov. Hlavným hrdinom je Bilbo Bublík, ktorého čarodejník Gandalf zatiahne do dobrodružstva. Bilbo sa stane súčasťou trpasličej výpravy na ceste za pokladom stráženým krutým drakom v Osamelej Hore. Družina zažíva na ceste mnohé dobrodružstvá a Bilbo postupne dokazuje svoju osožnosť a šikovnosť skeptickým trpaslíkom. Na svojich cestách sa Bilbo nevedomky stretne s postavami a dostane sa k veciam, ktoré budú následne hrať dôležitú úlohu v osude Stredozeme.

„Veľmi pekné!“ pochválil Gandalf. „Lenže ja dnes ráno nemám čas na vyfukovanie krúžkov. Hľadám niekoho, kto by sa dal na isté dobrodružstvo, ktoré chystám, a je strašne ťažké niekoho nájsť.“
„To veru je – tu u nás! Sme tu obyčajní, pokojní ľudkovia a nijakých dobrodružstiev nám netreba. Dobrodružstvá sú protivné, nepohodlné, vyrušujú z pokoja. Bŕŕ! Ani naobedovať sa pri nich nemožno načas. Neviem, čo na tom kto vidí,“ uzavrel náš pán Bublík, zastrčil za plecnicu palec a vyfúkol ďalší, ešte väčší krúžok.

Môj názor

Hobita som čítala prvý krát v roku 2012. Povedala som si, že bude lepšie prečítať si knihu skôr, ako uvidím film, ktorý pripravovali. Taktiež som už niekoľko rokov na základe viacerých odporúčaní spolužiakov zvažovala čítanie Pána Prsteňov. Nebola som si však úplne istá, či som pripravená na takýto záväzok, keďže sú to tri pomerne rozsiahle knihy. Hobit je ideálny uvádzač do Tolkienovho sveta. Predovšetkým pre mladších čitateľov, pre ktorých záplava historických udalostí a komplikovaných mien z Tolkienových neskorších diel môže byť veľmi náročná.

Keďže som už Hobita v slovenčine čítala, tento raz som si zvolila formu anglickej audioknihy. Musím povedať, že to bola vynikajúca voľba. Hobit ma očaril už pri prvom čítaní, no až pri počúvaní audioknihy som dokázala naplno vnímať čarovnú rozprávkovosť s akou ho Tolkien písal. Pri nejednej scéne som si dokázala živo predstaviť skupinu sediacu okolo ohňa, počúvajúcu fantastické príbehy o chamtivých drakoch, verných trpaslíkoch, hlúpych troloch a odvážnych hobitoch. Pokiaľ máte na čítanie málo času, prípadne si chcete oddýchnuť od pretáčania stránok a bolia vás oči, rozhodne odporúčam siahnuť po audioknihe. Dá sa počúvať popri každodenných činnostiach ako šoférovanie, cestovanie, šport a podobné činnosti. Ja osobne mám skúsenosť, že často pri knihách, ktoré som už čítala, získam po ich vypočutí nový uhoľ pohľadu.

Čo sa týka príbehu je zbytočné hovoriť, že autor je majstrom rozprávačom. Tón celého rozprávania mi nesmierne sedel. Bilbove myšlienky, skutky a často vtipný vnútorný komentár dokázal aj tie najpochmúrnejšie scény urobiť zaujímavými.  Pri detských knihách sa často stane, že nie úplne dokážu udržať pozornosť a splniť nároky dospelých čitateľov. Dovolím si povedať, že táto kniha prináša rovnakú mieru radosti jej detským ako dospelým čitateľom.

RECENZIA: Hobit - J.R.R. Tolkien

Mne osobne sa Hobit páči viac ako Pán Prsteňov. Keďže ten už nespadá do detskej kategórie, rozprávkovosť príbehu ustupuje a do popredia sa dostáva zložitejšia problematika. Neraz som sa v Pánovi Prsteňov strácala v záplave koncentrovaných informácií. V Hobitovi som s tým žiadny problém nemala. Zvedavosť na to, čo bude so Stredozemou ďalej, vo mne prebúdzal nenápadne a postupne. Ani som sa nenazdala a bol koniec a ja som nemohla spraviť nič iné, ako siahnuť po ďalších príbehoch z tohto sveta.

Pri prvom čítaní Hobita ma asi najviac zaskočilo množstvo spievaných piesní. Priznám sa, mala som najprv trošku problém sa s tým stotožniť a často som piesne preskakovala. Bola to samozrejme chyba, keďže piesne vždy buď dopĺňali informácie, prípadne udávali tón deja a komunikovali emóciu skupiny alebo jednotlivcov. Samozrejme v audioknihe bol rozprávač natoľko dobrý, že piesne zaspieval a rozhodne lepšie ako som si ich bola schopná prespievať ja v roku 2012.

Neprítomnosť akýchkoľvek ženských postáv býva pre mňa v knihách vždy miernym sklamaním. V Hobitovi nie je ani jediná, no aspoň do ďalších kníh už Tolkien niekoľko zahrnul.

Zhodnotenie

Tolkien sa dá zaradiť medzi spisovateľských velikánov. Prívlastok „otec modernej fantasy“ si svojou fenomenálnou prózou jednoznačne zaslúžil. Väčšina z nás sa s jeho dielami stretla či už vo forme filmovej alebo knižnej. Tvorba tohto autora sa dá študovať na univerzitách. Tolkienovu lásku k jazykom a literatúre je cítiť na každej strane jeho diel. Toto všetko hovorí o nespochybniteľnej kvalite jeho tvorby, či už je to kniha pre deti alebo dospelých.

Hobit je výborným odrazovým mostíkom na ceste za dobrodružstvami v Stredozemi. Rozhodne by som odporúčala prečítať si ho pred čítaním Pána Prsteňov, hoci to nie je podmienkou. Číta sa rýchlo a ľahko, no nie na úkor kvality deja. Tolkienov svet je známy svojou prepracovanosťou a obšírnosťou. No nesmieme zabúdať, že na úplnom začiatku stál len jeden Hobit, ktorý bol ochotný ísť za dobrodružstvom.

Ďalšie informácie

VYDAVATEĽSTVO: Slovart
ORIGINÁLNY NÁZOV: The Hobbit
ROK VYDANIA: 2012
ŽÁNER: fantasy, detská literatúra
POČET STRÁN: 231
VÄZBA: brožovaná

Túto knihu môžete nájsť v týchto e-shopoch. Aktuálnu cenu zistíte po stlačení príslušného tlačidla.

Martinus Panta Rhei Gorila.sk

Tento titul môžete zakúpiť aj ako audioknihu v obchode Audiolibrix. Zatiaľ je však dostupný len v českom jazyku. Aktuálnu cenu zistíte po stlačení tlačidla.

Audiolibrix

Hodnotenie: 5/5

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*