Knižné tipy #13

Knižné tipy 13 - Bonio.sk

V mesiaci máj si každý rok pripomíname dva pamätné dni, ktoré sú významné pre Slovensko. Prvým je Deň pristúpenia Slovenskej republiky k Európskej únii a druhým pamätným dňom je Výročie úmrtia M. R. Štefánika.

Slovenská republika (a ďalších deväť krajín) vstúpila do Európskej únie dňa 4. mája 2004, čím sa tento deň stal významným momentom v našich dejinách. Európska únia je spoločenstvo, v ktorom krajiny navzájom zdieľajú rovnaké hodnoty ako sloboda, demokracia a solidarita.

Ďalším pamätným dňom Slovenska je 4. máj, kedy si na znak úcty pripomíname úmrtie jednej z najvýznamnejších osobností moderných slovenských dejín. Jedná sa o M. R. Štefánika, ktorý bol astronóm, vojenským letcom, generálom ozbrojených síl Francúzska, diplomatom, politikom a fotografom. Medzi jeho najväčšie zásluhy patrí formovanie česko-slovenského zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny. Zomrel v roku 1919 pri leteckej nehode (vracal sa do rodnej vlasti a lietadlo, ktorým cestoval sa zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji), kedy mal len 38 rokov. Na jeho počesť bolo pomenované napríklad medzinárodné letisko v Bratislave, železničná trať, ústav, akadémia ozbrojených síl SR, mnoho ulíc, škôl či námestí.

Okrem pamätných dní je veľmi významná aj druhá májová nedeľa, ktorá je vždy venovaná všetkým mamičkám na svete. Tento sviatok si každý rok vyžiada iný deň. Medzinárodný Deň matiek pripadol tento rok na 10. mája. Nezabudnite preto obdarovať svoju mamičku milým darčekom, napríklad dobrou knižkou, vďaka ktorej si oddýchne a spríjemní čas.

Môžete sa inšpirovať nasledujúcimi tipmi na 4 knižné novinky, ktoré vychádzajú v mesiaci máj. Pozrite sa na nasledujúci opis kníh, ktoré sme pre vás vybrali:

1. 365 dní – Blanka Lipińska

Knihu napísala poľská autorka Blanka Lipińska. Jej kniha 365 dní je prvým dielom erotickej trilógie. Ostatné dve ešte zatiaľ nie sú preložené v slovenskom jazyku. Jedná sa o medzinárodný bestseller, ktorý vyšiel vo viac ako milión výtlačkoch. Podľa tejto knihy bol vydaný aj filmový trhák.

Laura s priateľom Martinom si ušli užiť dovolenku na Sicíliu. Mladé dievča druhý deň pobytu oslavuje svoje 29. narodeniny. V tento radostný deň ju unesie hlava sicílskej mafiánskej rodiny Massimo Torricelli. Mladý a príťažlivý mafián sa do nej pred niekoľkými rokmi zaľúbil a teraz ju našiel. Luara má k dispozícií 365 dní, aby sa do mladého a príťažlivého talianskeho mafiána zaľúbila. Podmienka je, že nesmie utiecť, inak zomrú jej najbližší. Zaujíma vás, ako sa Laura rozhodne a či s ním zostane? Viac sa dozviete v knihe.

365 dní - Blanka Lipińska

DO OBCHODU

2. Kroniky prachu – Lin Rina

Kroniky prachu je jedinečná kniha, ktorá je určená pre všetky milovníčky anglických historických románov, akými sú napríklad knihy od J. Austenovej, J. Eyrovej či Brontëových. Tešiť sa môžete na nečakané situácie a miestami nechýba ani humor. Kniha je ideálna ako darček na Deň matiek.

Utiahnutá knihomoľka, 19-ročná hlavná hrdinka Animant je sarkastická, čím chce odohnať všetkých navôkol. Predstava jej matky je však iná – má sa zaujímať o šaty, plesy a hľadať si dokonalého muža. Animant dostane lákavú ponuku pracovať v univerzitnej knižnici v Londýne na jeden mesiac, ktorú s nadšením prijme. Pracuje tam vedúci knihovník, o ktorom si myslí, že je najprotivnejší muž na svete. A ako to býva zvykom, nenávisť sa začne meniť na pravú lásku.

Kroniky prachu - Lin Rina

DO OBCHODU

3. Mrazivé zlato – Cilla Börjlind, Rolf Börjlind

Detektívnu knihu Mrazivé zlato napísali švédski bratia Börjlindovci, v ktorých tvorbe jednoznačne nechýba talent. V ich pútavých románoch dokážu majstrovsky dávkovať napätie, nechýbajú zaujímavé prekvapenia a zvraty.

V horách na severe Švédska sa v roztápajúcom ľadovci nájde mŕtvola muža. Tento prípad dostane vyšetrovateľka Olivia Rönningová, ktorá vrtuľníkom prichádza na miesto činu. Ten sa však zrúti, pričom sa pilot vážne zraní. Olivia sa v búrke snaží hľadať pomoc. O tejto situácií sa dozvie vyšetrovateľ Tom Stilton a spolu s komisárkou Mette Olsäterovou sa pustia do pátrania identity mŕtveho muža. Všetko sa skomplikuje a vyšetrovací tým zisťuje, že zavraždený je obeťou záhadného zmiznutia z čias druhej polovice dvadsiateho storočia.

Mrazivé zlato - Cilla Börjlind, Rolf Börjlind

DO OBCHODU

4. Jediná ruža – Muriel Barbery

Jediná ruža je druhou knihou od francúzskej autorky Muriel Barbery. Jej prvé dielo román Pichľavá elegancia sa stal bestsellerom a bol preložený do dvanástich jazykov.

Hlavná hrdinka, štyridsaťročná Rose sa na základe telefonátu vydá do japonského mesta Kjóto, kde sa dozvedá o poslednej vôli svojho otca. Zosnulého otca nikdy nepoznala a ten pre ňu naplánoval cestu, po ktorej ju prevedie jeho asistent Paul. Objavuje nielen zvláštne miesta, chrámy či záhrady, ale aj nové emócie. Kjóto ju postupne očarí a dozvie sa pravdu o svojej rodine a hlavne o sebe samej.

Jediná ruža - Muriel Barbery

DO OBCHODU

Vybrali sme pre vás 4 zaujímavé knihy, ktoré vychádzajú v mesiaci máj. To však neznamená, že nevychádzajú žiadne iné knižné novinky. Ak si chcete prečítať aj ďalšie, tak viac kníh nájdete v kníhkupectve martinus.sk.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*