Knižné tipy #4

Knižné tipy 4 - Bonio.sk

August je ôsmym mesiacom gregoriánskeho kalendára. Je pomenovaný podľa rímskeho cisára Augusta. Momentálne má 31 dní, avšak nie vždy tomu bolo tak. V pôvodnom rímskom kalendári mal len 29 dní. Pri reforme kalendára Gaiom Iuliom Caesarom mu bol pridaný ešte jeden deň, takže spolu už mal 30 dní.

Ani to však nebolo konečné číslo. Do opravy juliánskeho kalendára sa pustil aj spomínaný cisár Augustus. Keď upravil isté nepresnosti v počítaní kalendára, navrhol rímsky senát, aby bol august, dovtedy nazývaný sextilis, premenovaný po svojom reformátorovi na augustus.

Nebolo však dostatočne úctivé, aby mesiac pomenovaný po rímskom cisárovi mal len 30 dní, a tak mu bol pridaný ešte 1 deň, čím dosiahol číslo 31. Aby však nemali tri mesiace po sebe 31 dní, tak bol 1 deň odobratý septembru a priradený októbru. Rovnako pochodili aj mesiace november a december, a týmto došlo k narušeniu pravidelného striedania dlhých a krátkych mesiacov.

V auguste si pripomíname aj jeden sviatok, a to konkrétne 29. augusta, kedy oslavujeme vypuknutie Slovenského národného povstania. Jednalo sa o reakciu domáceho odbojového hnutia namiereného proti okupačnému nemeckému vojsku. Jeho cieľom bolo odstránenie režimu Hlinkovej slovenskej ľudovej strany a opätovné začlenenie Slovenska do Československej republiky.

August je zvyčajne ešte dosť teplým mesiacom v roku, aj keď z pravidla už nie tak veľmi ako júl. Je mesiacom letných dovoleniek a vytúženého relaxu. Relaxovať sa dá, samozrejme, aj pri dobrej knihe. V tomto článku vám preto prinášame tipy na 4 knižné novinky, ktoré vychádzajú v poslednom letnom mesiaci.

1. Svědectví – Stephen King

Surový postapokalyptický román Svědectví je považovaný za jedno z najlepších diel tohto slávneho autora. Téma románu je viac ako aktuálna – boj s epidémiou nevyliečiteľnej nákazlivej choroby, ktorá bola vyvinutá vo vojenskom laboratóriu. Experiment sa však vymkol kontrole a táto nákaza vyhubí takmer celé ľudstvo.

Hŕstka ľudí, ktorá prežila, si vyberá medzi 2 stranami. Jedna skupina sa uchyľuje k láskavej matke Abigail a druhá volí náruč Temného muža. Kingov román Svědectví končí ako klasický súboj medzi Dobrom a Zlom, v ktorom sú však ľudia len obyčajné figúrky na šachovnici.

Svědectví

DO OBCHODU

2. Květ železného stromu – Laurie Forest

Keď sa Elloren Gardnerová a jej priatelia rozhodli oslobodiť selkiu a armádneho draka, mali v úmysle len napraviť nespravodlivosť, ktorej boli svedkom. Vôbec netušili, že budú vtiahnutí do podzemnej siete odporu bojujúcej proti gardneriánskym vojskám a krutovláde Magickej rady.

Elloren totižto možno zdedila silu Čiernej čarodejníčky, odkaz magickej moci, ktorá rozhodne o budúcnosti Erthie. To, či sa prikloní na stranu dobra, alebo podľahne temným silám sa dozviete v knihe Květ železného stromu.

Květ železného stromu

DO OBCHODU

3. Umenie vojny – Sun-c’

Preslávená úvaha majstra Suna o vojenskom umení sa aj po 2 a pol tisíc rokoch od jej napísania teší veľkému záujmu čitateľov. V čom spočíva sila diela Umenie vojny? Paradoxne to nie je v jej vojenských aspektoch, ale v inšpiratívnej sile pre taktické zaobchádzanie s ľuďmi.

Myšlienky majstra Suna ocení každý človek, pretože taktika je nevyhnutná vo všetkých vzťahoch, v ktorých nechceme iba ustupovať, alebo sa podriaďovať zámerom druhých. Poznatky obsiahnuté v tomto diele sa využívajú v obchode, sociálnom manažmente a najmä v politike.

Umenie vojny

DO OBCHODU

4. Lux perpetua – Svetlo večné – Andrzej Sapkowski

Pražský medik a alchymista Reinmar z Bielawy sa ocitol na križovatke osudu. Ako účastník husitského povstania stojí na čele ťaženia proti šľachte a duchovenstvu. Ale inkvizícia zajala Reinmarovu milovanú, ktorú využíva proti nemu na to, aby špehoval vo vlastných radoch.

Rozpoltený medzi povinnosťou a hlasom srdca sa nakoniec rozhodne staviť všetko na jednu kartu. Lenže na krvou zmáčaných poliach strednej Európy prichádza Reinmar aj o posledné ideály. Kniha Svetlo večné je poslednou časťou husitskej trilógie od oceňovaného poľského autora Andrzeja Sapkowského.

Lux perpetua - Svetlo večné

DO OBCHODU

To boli 4 knižné tipy na tituly, ktoré vychádzajú v mesiaci august. Pokiaľ vás však náš výber neoslovil, tak neváhajte a navštívte obchod Gorila.sk, v ktorom si môžete vybrať novinku podľa vlastného vkusu.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*