Knižné tipy #6

Knižné tipy 6 - Bonio.sk

Onedlho začne október, ktorý bol v pôvodnom rímskom kalendári ôsmym mesiacom. Bol to mesiac, v ktorom končili vojenské výpravy. V tomto mesiaci Rimania oslavovali sviatok Armilustrium, čo bol vlastne sviatok čistenia zbraní a ich ukladania do chrámov.

Neskôr sa poradové číslo októbra zmenilo, a takisto sa zmenil aj predmet osláv v októbri. Tento jesenný mesiac sa plynutím času stal symbolicky mesiacom oslavy jesene života a pripomienkou úcty ku všetkým starším ľuďom.

Starnutie je prirodzený jav a rovnako ako sa teplé leto mení na chladnú jeseň, aj nám ľudom postupne ubudnú mladícke sily a zostanú len spomienky a skúsenosti. Je to proces nezvratný a prechádzajú ním všetky živé organizmy, preto by sme si pred ním nemali zatvárať oči, ale s pokorou v srdci sa na to pripraviť a uctiť si ľudí, ktorí sa dožili požehnaného veku.

Boli to práve naši rodičia a starí rodičia, ktorí z nás vyformovali to, čím sme dnes. Častokrát na nás z diaľky dohliadali bez toho, aby sme o tom vedeli, a spoločne s nami prežívali naše veľké životné úspechy, ale aj pády.

Preto, ak ste ich už dlhšie nenavštívili, je najvyšší čas túto chybu napraviť. Strávte s nimi pár pekných chvíľ, či už u nich doma alebo na prechádzke v parku, v ktorom sa budete spoločne kochať tými úžasnými farbami, ktoré prináša príroda v jeseni. Ak sú vášnivými čitateľmi, urobte im radosť dobrou knihou. Môžete sa inšpirovať aj jednou z týchto, ktoré vám prinášame v tohtomesačnom výbere.

1. Zrkadlový muž – Lars Kepler

Cestou domov zo školy zmizne mladé dievča. Aj napriek úsiliu polície a rodiny sa ju nepodarí vypátrať. Nájdu ju až o päť rokov, avšak brutálne zavraždenú na detskom ihrisku uprostred Štokholmu. Pomocou sledovacích kamier inšpektor Joona Linna vystopuje očitého svedka. Svedok Martin je však duševne chorý a na to, čo videl si neuchoval žiadne spomienky.

Joona sa rozhodne kontaktovať psychiatra a zistiť pravdu pomocou hypnózy. Svedkova manželka však dostane výstrahu. Ak Martin prehovorí, odnesie si to ich blízky človek. Čoskoro svoju hrozbu aj naplnia. Joona Linna čelí ďalšiemu prípadu v detektívke Zrkadlový muž.

Zrkadlový muž – Lars Kepler

DO OBCHODU

2. Anjel v podsvetí – Juraj Červeňák

Anjel v podsvetí je siedmou knihou zo série historických detektívok o kapitánovi Steinovi a notárovi Barbaričovi. V Prahe vyčíňa mor a cisár Rudolf II. sa spolu s celým dvorom presťahoval do Plzne. Jeho povesť ohrozuje séria zločinov. Najprv sa záhadne stratí synovec ruského vyslanca. Radnica poverí hajtmana Leopolda Steina, aby mladíka našiel.

Prípad je však stále zložitejší a stopy smerujú až k vysokopostaveným osobám. Hajtman teda požiada o pomoc svojho brata, chýrneho vyšetrovateľa Joachima Steina. Kapitán prichádza do Plzne so seržantom Jarošom po boku. V meste ich však čakajú hrozné správy.

Anjel v podsvetí – Juraj Červeňák

DO OBCHODU

3. Smršť – Jozef Karika

Nočná jazda autom, naokolo tma a ľudoprázdna pustina. Za tebou prízrak stareny v pohrebných šatách, ktorý je bližšie zakaždým, keď čo i len na chvíľu zastaneš. Fenomén halného vetra je v Poľsku dobre známy a zdokumentovaný. Keď fúka, stúpa počet násilností, nehôd, vrážd a samovrážd.

 Ako však tento jav súvisí s prekliatym cestným úsekom a prízrakom stareny? Hrdinovia nového Karikovho thrilleru zažívajú tú najhoršiu nočnú moru. V pustom regióne poľsko-slovenského pohraničia ich prenasleduje veterný démon, pred ktorým niet úniku.

Smršť – Jozef Karika

DO OBCHODU

4. Súmrak dňa – Bram Stoker

Súmračná krajina je v mnohom podobná tej našej, no dá sa do nej vstúpiť len v snoch. Žijú v nej bohabojní a mierumilovní ľudia, ktorí však z času na čas podľahnú márnomyseľnosti a hriechu. Vďaka ôsmim fantazijným poviedkam z pera slávneho írskeho dramatika Brama Stokera ju teraz môžete navštíviť aj vy.

Ako všetky rozprávky, majú aj tieto mravoučný charakter, ale autor ich navyše zaplnil množstvom hrôzostrašných situácií a krvilačných bytostí. Nie je v nich teda núdza o roztrieštené lebky, potoky krvi, hnijúce mŕtvoly či zlovoľných duchov.

Súmrak dňa – Bram Stoker

DO OBCHODU

Toto sú 4 knižné tipy, po ktorých môžete siahnuť alebo nimi obdarovať svojich blízkych. Pokiaľ však preferujete iné žánre určite si v kníhkupectve Panta Rhei vyberiete knihu podľa vašich predstáv.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*