RECENZIA: Umenie vojny

Umenie vojny - recenzia - Bonio.sk

Knihu Umenie vojny som mal v pláne zakúpiť už dlhší čas. Okrem klasickej beletrie rád siahnem aj po motivačnej literatúre alebo literatúre z oblasti dosahovania zisku a riadenia organizácie. Pri čítaní popiskov ku knihe v kníhkupectve som sa dočítal, že táto preslávená vojenská úvaha majstra Sun-c’ sa teší veľkej obľube aj medzi vrcholovými manažérmi, obchodníkmi, a samozrejme, politikmi.

Uvedená kniha sa dokonca spomína aj v slávnom filme Wall Street, kde nekompromisný finančný žralok Gordon Gekko, stvárnený Michaelom Douglasom, odporúča svojmu učňovi (Charlie Sheen) študovať toto dielo. Mne sa pre zmenu táto kniha spája najmä s počítačovou hernou sériou Total War, kde výroky tohto majstra svietili na obrazovke, kým sa načítala samotná hra.

Každopádne, naspäť ku knihe. Samotná kniha je rozdelená do 13 kapitol. Každá kapitola je zameraná na inú oblasť, či už sa jedná o vedenie boja, využívanie zvedov, pochod vojska, zmeny taktiky a podobne. Niekedy som bol sám prekvapený, na čo všetko sa dokázal Sun-c’ zamerať.

Musím však upozorniť, že kniha je písaná dosť abstraktne. Vydavateľ na to dokonca upozorňuje aj na obale knihy. Zámerom vydavateľa je priniesť čitateľovi čo najprístupnejší text, v ktorom by si nemusel lámať hlavu nad zložitosťami čínskeho vyjadrovania, pričom základom tohto vydania je anglický preklad Lionela Gilesa z roku 1910, ktorý vďaka rozsiahlym komentárom umožnil jednotlivé myšlienky vyjadriť v maximálne zrozumiteľnej miere.

Víťazstvo teda závisí od piatich vecí: 1. Zvíťazí ten, kto vie, kedy je vhodné bojovať a kedy je lepšie nebojovať. 2. Zvíťazí ten, kto si dokáže poradiť s presilou i oslabením. 3. Zvíťazí ten, vo vojsku koho panuje od veliteľa až po posledného vojaka jedna vôľa. 4. Zvíťazí ten, kto sám pripravený, prekvapí nepriateľa. 5. Zvíťazí ten, komu do vedenia vojska nezasahuje vládca.

Môj názor

Vopred musím upozorniť, že Umenie vojny nie je veľmi rozsiahla kniha. Celá knižka má len 104 strán a text je písaný ako pri poézií (viď obrázok). Prečítanie celej knihy mi zabralo niečo vyše hodiny. Myslím však, že rýchle prečítanie knihy vám nič nedá. Je to typ knihy, ku ktorej sa treba vracať a nad jednotlivými bodmi premýšľať.

Takisto text je písaný len v jednoduchých bodoch. Pôvodne som si myslel, že tam budú rozobraté zložitejšie vojenské stratégie a detailné návody, čo robiť v tej alebo onakej situácií. Takisto som dúfal, že by mohla obsahovať aj nejaké príbehy z historických konfliktov, na základe ktorých Sun-c’ sformuloval konkrétne body.

Čakal som ju proste oveľa detailnejšou. Myslím si ale, že moje očakávania boli prehnané. Netreba zabúdať na to, že kniha bola písaná pred 2500 rokmi, takže niektoré myšlienky majstra Sun-c’ boli za ten čas už zdokonalené. On len položil pevné základy.

Keďže nemám ambície vyvolať vojenský konflikt, knihu som zakúpil najmä z dôvodu jej využitia v bežnom, ale aj pracovnom živote. Aj v tomto ohľade som ostal trochu sklamaný. Nemôžem povedať, že by sa niektoré rady nedali aplikovať aj do bežného života, ale na môj vkus ich bolo menej ako som očakával. Možno sa to však s druhým prečítaním knihy zmení.

Preto sa hovorí: Ak poznáš nepriateľa i sám seba. môžeš bez obáv vybojovať sto bitiek. Ak poznáš seba, nie však nepriateľa raz vyhráš a druhý raz prehráš. A ak nepoznáš seba ani nepriateľa, prehráš v každej bitke.

Zhodnotenie

Kniha Umenie vojny nie je typická kniha. Pri tejto knihe sa neoplatí ju prečítať čo najrýchlejšie a odložiť na policu. Odporúčam ju čítať postupne kapitolu po kapitole a nad každou potom chvíľu popremýšľať, prípadne sa ku knihe po istom čase znovu vrátiť.

Pri ďalšom čítaní človek predsa len objaví myšlienky, ktoré mu predtým unikli alebo sa dostane do životnej situácie, v ktorom mu rada majstra Sun-c’a ukáže správny smer. Preto som sa do nej začítal už druhý krát. Tentokrát si po každej kapitole dávam pauzu na utriedenie myšlienok.

Ďalšie informácie:

VYDAVATEĽSTVO: Lindeni
ORIGINÁLNY NÁZOV: The Art Of War
ROK VYDANIA:2020
ŽÁNER: motivačná literatúra
POČET STRÁN: 104
VÄZBA: pevná

Túto knihu môžete nájsť v týchto e-shopoch. Aktuálnu cenu zistíte po stlačení príslušného tlačidla.

Martinus Panta Rhei bux.sk

Tento titul môžete zakúpiť aj ako audioknihu v obchode Audiolibrix. Zatiaľ je však dostupný iba v českom jazyku. Aktuálnu cenu zistíte po stlačení tlačidla.

Audiolibrix

Hodnotenie: 3/5

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*