RECENZIA: Sila zvyku

Recenzia: Sila zvyku - Bonio.sk

Tridsaťštyriročná Lisa Allenová začala piť a fajčiť v šestnástich rokoch a väčšinu života bojovala s nadváhou. Ešte ani nie vo veku tridsať rokov ju prenasledovali vymáhači pre desaťtisícový dlh a jej najdlhšie zotrvanie v  zamestnaní nepresiahlo dĺžku jedného roka. Avšak v miestnosti plnej vedcov sedela štíhla energetická žena s vyšportovanými nohami bežkyne.

Jej vzhľad pôsobil na vedcov tak, že mali pocit, ako by pred nimi stála iná osoba ako na fotografiách v spise. Vďaka podpore Štátneho zdravotníckeho ústavu vedci už tri roky skúmali Lisu a ďalších bývalých fajčiarov, alkoholikov, nákupných maniakov, pacientov trpiacich obezitou a ďalších s rôznymi zničujúcimi návykmi.

Vedci všetkým zúčastneným merali funkcie, nainštalovali kamery do bytu, aby ich mohli pozorovať, skúmali genetický kód, sledovali prietok krvi a elektrické impulzy pri styku s cigaretovým dymom, pri núkaní pohárika alkoholu, či pohľadu na čokoládovú zmrzlinu s posýpkou.

Charlesa  Duggiga, autora tejto knihy, začali zvyky zaujímať už počas jeho reportérskej kariéry, keď sa počas jeho vojnovej reportáži v Bagdade dopočul o istom majorovi, ktorý jedným zvykom zabránil nebezpečným vzburám. Duggiga to natoľko uchvátilo, že osem rokov strávil študovaním najnovších výskumov z oblasti zvykov, ktoré podložil skutočnými príbehmi.

Ako napríklad príbeh Eugena Palyho, ktorý mal vírusovú encefalitídu, ktorá mu poškodila časť mozgu, kde sa nachádzajú myšlienky a sny. Eugene nebol už nikdy ako predtým, nepamätal si svoj vek, mená svojich detí, ani nevedel určiť, do ktorej izby vošiel. Avšak Eugene chodieval na tradičné prechádzky ako predtým, vedel si pripraviť jedlo. Po čase sa do jeho života vrátila rovnováha.

Autor nám však neponúka pohľad len na jedinca, ale aj na veľké firmy. Jednou z nich je hlinikárenská spoločnosť Alcoa. Jej rozsah výroby bol od bonbónových fólií po skrutky do raketoplánov. Alcoa však bola známa tým, že denne na pracovisku mala desiatky zranení. Paul O’Neil, nový generálny riaditeľ firmy, zvýšil zisky firmy tak, že sa sústredil na bezpečnosť na pracovisku. Jeho kľúčovým zvykom bolo zriadenie striktných opatrení, ktoré zvýšili bezpečnosť a produktivitu práce.

Ďalším podnikom, ktorý stojí za zmienku je taký, ktorý určite väčšina z vás pozná. A tým podnikom je Starbucks. Autor opisuje, ako sa z nenápadnej kaviarničky rozrástlo na „kávové impérium.“ Tieto príklady boli iba zlomok toho, čo sa nachádza v knihe a ja už nechcem viac prezrádzať.

Aby som to uzavrel, tak autor opisuje dôležitosť našich zvykov, ktoré ovplyvňujú naše každodenné správanie. Hovorí o tom, ako sa aj najzarytejší alkoholik, najneschopnejšia firma, najtuhší fajčiar môžu zmeniť vďaka zmene svojich zvykov.

Recenzia: Sila zvyku - Bonio.sk

Dungy vysvetlil, že má v pláne zmeniť správanie hráčov, až kým sa celkom nezautomatizuje. Nemyslel si, že si musia zapamätať stovky diagramov a schém. Stačí, keď sa naučia hŕstku kľúčových pohybov, a nikdy sa nepomýlia. Vo futbale sa však dokonalosť dosahuje len ťažko. „Pri každej, každučkej rozohrávke niekto zazmätkuje,“ upozorňoval Dungyho jeden z pomocných trenérov Hern Edwards. „Málokedy ide o techniku. Zlyháva rozum.“ Hráči väčšinou pokazia, keď priveľa uvažujú, alebo sa snažia predvídať priebeh hry. Dungy chcel, aby sa pri zápase vôbec nemuseli rozhodovať.

Môj názor

Kniha Sila zvyku mi ponúkla nový pohľad na zvyky ako také, lebo ak mám byť úprimný, nikdy som sa nimi nijako zvlášť nezaoberal. Avšak posledné obdobie v mojom živote som sa pýtal sám seba, že prečo robím to, čo robím a ako to môžem zmeniť. Autor v knihe vysvetľuje dôležitosť zvykov, ponúka aj pohľad na rozdelenie mysle na rozumovú a zvykovú časť. Ako jednoduchý príklad by som uviedol šoférovanie.

Keď sa učíte šoférovať, sústredíte sa na rozjazd, máte úplne kŕčovité pohyby za volantom a predstava parkovania vám je rovná smrti. Po niekoľkých jazdách robíte všetko automaticky bez toho, aby ste rozmýšľali nad tým, ako naštartovať auto, nepripravujete sa polhodinu na odbočenie atď.

Sila zvyku je, ako už vyplýva z názvu knihy, o zvykoch a autor v nej uvádza,že zvyky môžu ovplyvniť každú sféru vášho života. Či už ide o vašu kariéru, vyšportovanú postavu alebo naučenie sa nového jazyka. Všetky tieto činnosti dokážete zvládnuť pomocou zvykov.

Aby som neostal len pri pozitívach, tak chcem poukázať na to, že text je v niektorých častiach nudný, čo môže čitateľa odradiť od čítania a môže sa dlho odhodlávať k pokračovaniu. Pri čítaní niektorých autorových príkladov môžete nadobudnúť pocit, že čítate to isté.

Myslím si, že téma zvyky nie je celkom známa. Táto kniha predstavuje jeden z prvých zdrojov, ktorý skúma zvyky viac do hĺbky. Ak sa však momentálne zamýšľate nad tým, ako zmeniť niečo vo svojom živote, tak táto kniha je tá, po ktorej by ste mali siahnuť.

Zhodnotenie

Po prečítaní tejto knihy som mal pocit, že som sa dostal k novým možnostiam. Kniha uvádza pôsobivé príklady ako jednotlivci, ale aj firmy zmenili svoje fungovanie k lepšiemu. Táto kniha určite ponúka nový pohľad na to čo robíte a myslím si, že každý, kto ju prečíta bude môcť jej informácie využiť vo svojom živote.

Ďalšie informácie

VYDAVATEĽSTVO: Tatran
ORIGINÁLNY NÁZOV: The Power of Habit
ROK VYDANIA: 2013
ŽÁNER: motivačná literatúra
POČET STRÁN: 272
VÄZBA: pevná väzba s prebalom

Túto knihu môžete nájsť v týchto e-shopoch. Aktuálnu cenu zistíte po stlačení príslušného tlačidla.

Martinus Panta Rhei bux.sk

Tento titul môžete zakúpiť aj ako audioknihu v obchode Audiolibrix. Zatiaľ je však dostupná len verzia v českom jazyku. Aktuálnu cenu zistíte po stlačení tlačidla.

Audiolibrix

Hodnotenie: 4/5

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*