Kniha z pera spisovateľky Tanyi Goodinovej, odborníčky na digitálny detox, je rozdelená do siedmych krátkych kapitol. Kniha je určená pre všetkých, ktorí chcú skoncovať s neustálym používaním digitálnych zariadení, vyhrať nad svojou závislosťou a začať si užívať krásy skutočného života. Cieľom knihy je čitateľovi priblížiť jeho závislosť na technológiách, ktorú si doteraz neuvedomoval a pomôcť mu sa jej zbaviť. Spisovateľka opisuje dôležitosť určenia hraníc používania technológií a uvádza aj niekoľko overených rád a nápadov ako začať s digitálnym detoxom. V knihe ďalej uvádza rôzne aktivity, ktoré nám pomôžu odpútať sa od mobilov a tabletov, zlepšia koncentráciu a pomôžu zlepšiť naše životy. Informácie v knihe sú podložené rôznymi výskumami a štúdiami.
Kniha sama o sebe obsahuje veľké množstvo obrázkov a citátov, ktorých cieľom je prehovoriť čitateľovi do duše a uvedomiť si dosah digitálnych technológií na náš život.
Digitální detox nespočívá v tom, že vyhodíte všechny přístroje do smetí a vrátíte se k životu bez technologií. Podstatou není vzdát se digitálního světa úplně. Při digitálním detoxu je cílem, abyste se naučili žít s technologiemi způsobem, který je zdravý. Hlavním cílem je rovnováha.
Podle jedné studie se odhaduje, že se k zařízením připojujeme, procházíme je a klikáme na ne průměrně 2617x denně. Podle jiné dostáváme během dne více jak pětinásobek informací než v roce 1986.
Chytré telefony představují neustále rušení. Nepříjemné zvuky oznamující zprávy a nepřeslechnutelná upozornění znamenají, že si vytváříme to, čemu se říká ,, opičí mozek:“ rychlé těkání od jedné věci ke druhé mezi tím, co se odehrává na displejích, a tím, co se skutočne děje v našem životě, což zcela ničí naši schopnost soustředit se a zaměřit se na jednu věc.
Průměrný člověk v rozvinuté zemi tráví 90 % svého života uvnitř budov. Takže i přes obrovský rozvoj technologií souvisejících s péči o zdraví (fitness hodinky, aplikace pro chytré telefony, online vysílaní cvičení) se zdá, že se snažíme být zdraví predevšem uvnitř, a nejlépe přilepeni k nějakému elektronickému zařízení.
Není ironií, že nejoblíbenější pozadí na monitoru počítače jsou úchvatné záběry přírody? Díváme se na ni ve všech jejích krásných podobách denně na displeji, aby nás to uklidnilo, místo abychom si vyšli ven.
Podle současných analýz průměrný člověk nad dvacet let pořídí za svůj život asi 25 700 selfie. Každý den na světě lidé vyfotí asi 93 milionu selfie. Ohromující!
Môj názor
Knihu som kupovala v období aktuálnej karantény cez internet. Bola som ukrátená o možnosť do knihy reálne nahliadnuť a prelistovať si ju, či ma zaujme, ako to zvyknem pri výbere kníh robiť. Neprekážal mi ani fakt, že je v českom jazyku, keďže téma bola viac ako pútavá a aktuálna. Jej kúpa bola risk, ktorý nevyšiel. Moje sklamanie bolo príliš veľké, keď som za tú cenu, ktorá bola mimochodom dvojciferná, našla v balíku tenučkú knihu o veľkosti slovníčka, ktorý používajú deti v škole. Jej veľkosť mi vôbec nevyhovovala, pretože sa kniha veľmi ťažko pri čítaní držala. Viac ako polovicu knihy tvoria umelecké obrázky s obsahom knihy vôbec nesúvisiace. Kniha obsahuje aj citáty, ktoré tiež s témou knihy veľmi nesúviseli.
Čo sa týka samotného obsahu knihy, bolo v ňom len veľmi málo informácií, ktoré by mi pomohli, keby som sa pre digitálny detox naozaj rozhodla. Vedela by som ich zrátať na jednej ruke. Zvyšok boli teoretické úvahy spisovateľky alebo zvláštne rady, ktoré si nie som istá ako majú pomôcť pri snažení sa obmedziť digitálne technológie (vyzujte sa a prechádzajte sa po tráve, zapozerajte sa na oblohu, niečo si ušite, naučte sa básničku a podobne). Čakala som od knihy menej teórie a prázdnych rečí a viac reálnych rád ako sa v dnešnom svete technológiám postaviť. Bola som rozhodnutá obmedziť digitálne technológie, ale po prečítaní tejto knihy nie som k svojmu cieľu o nič bližšie.
Aby som knihe nekrivdila, má napriek nízkemu hodnoteniu aj nejaké tie plusy. Okrem toho, že sa dozviete zaujímavé výsledky výskumov a štúdií z oblasti digitálnych technológií, nájdete v knihe predsa len aspoň zopár rád a tipov, pri ktorých si poviete, že áno, to za vyskúšanie stojí.
Zhodnotenie
Napriek pútavému a aktuálnemu názvu knihu neodporúčam. Keby sme odstránili všetky obrázky a citáty a nechali by sme iba užitočné rady pre boj s technológiami, bolo by to čítanie na maximálne päť minút. Určite v danej tematike existuje množstvo užitočnejších kníh, ktoré vám dokážu pomôcť, ak ste sa pre digitálny detox rozhodli.
Ďalšie informácie
VYDAVATEĽSTVO: Esence
ORIGINÁLNY NÁZOV: OFF – YOUR DIGITAL DETOX FOR A BETTER LIFE
ROK VYDANIA: 2018
ŽÁNER: odborná a náučná literatúra, psychológia
POČET STRÁN: 112
VÄZBA: tvrdá
Túto knihu môžete nájsť v tomto e-shope. Aktuálnu cenu zistíte po stlačení príslušného tlačidla
Be the first to comment